fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Archeologia

Płynna krew i mocz zostały znalezione wewnątrz prehistorycznego źrebaka

Northeastern Federal University
Rosyjscy naukowcy znaleźli płynną krew i mocz wewnątrz zamrożonych zwłok źrebaka, który zmarł 42 tys. lat temu na Syberii.

Dyrektor muzeum w Jakucku Siemion Grigoriew powiedział, że płyny ustrojowe zwierzęcia zostały pobrane podczas autopsji. Naukowcy liczą na to, że posłużą do sklonowania wymarłych gatunków.

Ciało zwierzęcia latem 2018 roku odkryły osoby, które poszukiwały kości mamutów. 

Grigoriew poinformował stację CNN, że źrebię miało zaledwie dwa tygodnie, gdy zmarło. Doszło do tego prawdopodobnie w wyniku utonięcia w błocie, które później stało się wieczną zmarzliną.

Autopsja wykazała, że zwłoki były bardzo dobrze zachowane, nie doszło do deformacji. Zachowała się również osłona włoskowata na ciele. - Teraz możemy powiedzieć, jakiego koloru była wełna wymarłych koni ery plejstoceńskiej - powiedział Grigoriew. 

Szczególnie cenne jest odkrycie płynnej krwi i moczu. Do tej pory znany jest tylko jeden podobny przypadek. Ciało mamuta znaleziono w maju 2013 roku w północno-wschodniej części Rosji.

Naukowcy próbują wykorzystać odkrycie do hodowania komórek. Grigoriew wątpi, czy uda się sklonować zwierzę. - Próbujemy znaleźć nienaruszone komórki w tkance mięśniowej i narządach wewnętrznych, które również są bardzo dobrze zachowane - powiedział.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA