fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Aplikacje/egzaminy

KRS: jasne przepisy ułatwią egzamin sędziowski i prokuratorski

Fotorzepa, Krzysztof Skłodkowski
Inaczej ma wyglądać sprawdzian wiedzy kandydatów na sędziego i prokuratura. Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości wymaga jednak poprawek – pisze Krajowa Rada Sądownictwa.

Minister sprawiedliwości zaproponował, by część pisemna egzaminu sędziowskiego objęła sporządzenie orzeczenia wraz z uzasadnieniem w sprawie cywilnej i karnej.

Na egzaminie prokuratorskim będzie to sporządzenie apelacji od wyroku w sprawie karnej; pozwu, wniosku albo apelacji w sprawie cywilnej; sprzeciwu albo odwołania w postępowaniu administracyjnym albo skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Trzecia części egzaminu prokuratorskiego została rozszerzona o możliwość sporządzenia odwołania. Prokurator sporządza go w postępowaniu administracyjnym. Część pisemna egzaminu sędziowskiego i prokuratorskiego ma trwać dwa dni, kandydaci będą pisać prace przez sześć godzin.

Propozycje ministra sprawiedliwości trafiły do Krajowej Rady Sądownictwa. Ta wytyka im kilka błędów i na przyszłość zaleca poprawki. Po pierwsze, zwraca uwagę, że oba egzaminy powinny być traktowane odrębnie, a taka odrębność z rozporządzenia nie wynika. Autorzy muszą też dokładnie podać daty, do których wyznaczeni muszą zostać przewodniczący zespołów egzaminacyjnych i komisji egzaminacyjnych.

Wątpliwości KRS budzi też sam projektowany przebieg egzaminu zawodowego. A to w przyszłości może rodzić poważne problemy. Projekt nie uwzględnia np. przepisów odnoszących się do zachowania oczekiwanego od zdającego.

Doprecyzowania, zdaniem KRS, wymaga też kwestia, kto jest odpowiedzialny za zwrot akt spraw sądowych udostępnionych na czas egzaminu. Nie wiadomo, czy przewodniczący Komisji czy np. dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA