Posłowie rozpoczęli w środę prace nad zmianami w ustawie o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (prowadzi ona aplikacje sędziowską i prokuratorską). Po zmianie działalność uczelni będzie finansowana z dotacji podmiotowych, a niewykorzystane środki przejdą na następny rok. Tu pojawia się jednak zastrzeżenie – muszą zostać wydane na to, co wcześniej zaplanowano.

Jest jednak problem. Otóż w uczelniach publicznych na skutek zmiany przepisów doszło do zmiany formy finansowania podstawowej działalności uczelni z dotacji podmiotowej na subwencję. W opinii Ministerstwa Sprawiedliwości nie ma jednak podstaw do dofinansowania działalności podstawowej KSSiP w takiej formie.

Dotacja ma być corocznie waloryzowana co najmniej o wskaźnik planowanego w budżecie państwa wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych.

Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury ma prowadzić samodzielną gospodarkę finansową na podstawie planu rzeczowo-finansowego, zatwierdzanego przez ministra sprawiedliwości. Skarb Państwa oraz jednostki samorządu terytorialnego będą mogły przekazywać krakowskiej szkole nieruchomości na zasadach i w trybie określonych w ustawie o gospodarce nieruchomościami z 1997 r.

Etap legislacyjny: pierwsze czytanie w Sejmie