fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Adwokaci

Minister przygląda się stawkom dla adwokatów i radców prawnych

123RF
Dwukrotny wzrost opłat za usługi adwokatów i radców prawnych to poważne utrudnienie w dostępie do usług prawniczych – twierdzą posłowie i proponują obniżkę.

W Ministerstwie Sprawiedliwości trwa analiza potrzeb wprowadzenia zmian – tak Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, odpowiada posłom, którzy złożyli interpelacje w sprawie obniżenia stawek adwokackich i radcowskich.

W odpowiedzi wiceminister Warchoł przyznaje, że w porównaniu z poprzednio obowiązującymi regulacjami w rozporządzeniach dotyczących opłat za czynności adwokackie i radców prawnych podwyższono stawki o 100 proc., a w niektórych kategoriach spraw nawet o więcej niż 100 proc.

Wiceminister dodaje, że w rozporządzeniach dotyczących ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata lub radcę prawnego z urzędu również podwyższono opłaty o 100 proc. Tu jednak przyjęto, że opłatę ustala się, co do zasady, w wysokości maksymalnej.

Minister sprawiedliwości przygląda się więc rozporządzeniom dotyczącym stawek adwokacko-radcowkich pod kątem wprowadzenia ewentualnych zmian.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości: Łukasz Zbonikowski i Marek Polak, złożyli dwie interpelacje w lutym. Sugerowali w nich obniżenie opłat za czynności profesjonalnych pełnomocników. Chodzi o rozporządzenia wydane przez Borysa Budkę, poprzedniego ministra sprawiedliwości. Obowiązują one od stycznia 2016 r. Regulują wysokość kosztów związanych z zastępstwem procesowym w sprawach z wyboru. Dotyczy to stawek minimalnych uzależnionych od wartości przedmiotu sporu, gdy adwokat lub radca prawny jest wybierany przez klienta.

Poseł Marek Polak zauważa w interpelacji również to, że wzrosły stawki dla radców i adwokatów za takie sprawy, jak np. rozwód. Stawka wynosi 720 zł, a jeśli sąd orzeka o winie rozkładu pożycia – 1080 zł. Do tej pory było to 360 zł. Gdy chodzi o wpis w księdze wieczystej, stawka wynosi 240 zł, a poprzednio klient płacił 120 zł. Za rejestrację spółki teraz jest 2400 zł, dotychczas było 1200 zł. Podstawowa stawka w postępowaniu przed sądem pracy to obecnie 360 zł, poprzednio 180 zł.

W związku ze zmianami do posła Marka Polaka docierają głosy zaniepokojonych klientów, dla których dwukrotny wzrost opłat stanowi poważne utrudnienie w dostępie do usług prawniczych.

„W sprawach z zakresu prawa pracy poszkodowani pracownicy z pewnością niejednokrotnie będą rezygnować z dochodzenia swoich praw przed sądem ze względu na wysokie koszty reprezentacji" – pisze parlamentarzysta PiS.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA