fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Adwokaci

Komisja Praw Człowieka o podważaniu legalności wyboru I Prezes Sądu Najwyższego

Prof. Małgorzata Gersdorf
PAP/ Rafał Guz
Komisja Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej podjęła w poniedziałek uchwałę o podważaniu legalności wyboru I Prezes Sądu Najwyższego.

Przypomnijmy, iż w ubiegłym tygodniu 50 parlamentarzystów PiS wystąpiło do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie konstytucyjności przepisów, na podstawie których wybrano pierwszą prezes Sądu Najwyższego. Jej sześcioletnia kadencja upływa w 2020 r.

Stanowisko w tej sprawie zajęła w poniedziałek Komisja Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, która w uchwale wyraziła stanowczy sprzeciw wobec „nasilających się w ostatnim czasie działań organów władzy wykonawczej i ustawodawczej, które naruszają zasadę niezależności sądów oraz niezawisłości sędziowskiej". Zasady te, ściśle związane z zasadą trójpodziału władzy, stanowią gwarancję skutecznej ochrony podstawowych praw i wolności człowieka.

Na przestrzeni ostatnich dni opinia publiczna ponownie była świadkiem szeregu działań organów władzy wykonawczej i ustawodawczej, które odczytujemy jako naruszanie niezawisłości sędziowskiej oraz niezależności sądów. Szczególny niepokój budzi kierowanie ataków personalnych wobec przedstawicieli środowiska sędziowskiego, a w ostatnim czasie podważanie legalności wyboru Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego – pisze Komisja.

W jej ocenie działania organów władzy wykonawczej i większości parlamentarnej nakierowane są na podważenie zaufania społecznego do organów wymiaru sprawiedliwości.

Komisja Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej przypomina, że w demokratycznym państwie prawnym, wszelkie próby ingerencji ze strony władzy wykonawczej i ustawodawczej w niezawisłość sędziowską oraz niezależność sądów są niedopuszczalne.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA