Kilka wypłat, ale jeden limit składek ZUS

Jeżeli zleceniobiorca oddelegowany do pracy za granicę otrzyma w danym miesiącu przychód za okres dłuższy niż miesiąc, najniższej podstawy składek ZUS nie mnoży się odpowiednio do liczby miesięcy pracy.

Publikacja: 28.03.2024 04:30

Kilka wypłat, ale jeden limit składek ZUS

Foto: Adobe Stock

Prawidłowość takiego postępowania potwierdził ZUS Oddział w Lublinie w interpretacji indywidualnej wydanej 8 marca 2024 r. (znak: DI/200000/43/ 224/2024).

W tej sprawie do ZUS zwrócił się przedsiębiorca, który wysyła do świadczenia usług za granicą, głównie do Holandii, osoby zatrudnione w Polsce na podstawie umów zlecenia. Dotąd osoby te otrzymywały wynagrodzenia w cyklu miesięcznym. Spółka chce jednak wypłacać wynagrodzenia z dołu, do 10. dnia następnego miesiąca i przewiduje, że może wówczas dojść do sytuacji, gdy w jednym miesiącu zleceniobiorca otrzyma wynagrodzenie za dwa miesiące – poprzedni i bieżący. Powstaje więc pytanie, jak stosować przepisy określające zasady ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dotyczące pracowników oddelegowanych do czasowego wykonywania pracy za granicą, które mają odpowiednie zastosowanie do zleceniobiorców.

Pozostało 83% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona