Zmiana okoliczności otwiera na nowo drogę do ulgi w ZUS

Sytuacja majątkowa, rodzinna lub zdrowotna dłużnika może ulec zmianie. Stanowi to podstawę do wystąpienia z ponownym wnioskiem o umorzenie zaległych składek czy ich rozłożenie na raty.

Publikacja: 18.05.2023 02:00

Zmiana okoliczności otwiera na nowo drogę do ulgi w ZUS

Foto: Adobe Stock

- Sąd oddalił moją skargę na decyzję ZUS, który odmówił mi umorzenia składek na moje własne ubezpieczenia. Aktualnie sytuacja majątkowa się pogorszyła przez wypowiedzenie kredytu bankowego. Czy skoro sąd rozstrzygnął sprawę, zamyka to mi drogę do kolejnej próby np. wniosku o rozłożenie na raty? – pyta czytelnik.

Wydanie niekorzystnej decyzji, a następnie wyroku sądu administracyjnego, nie przekreśla możliwości przedsiębiorcy ubiegania się ponownie o umorzenie składek ZUS czy wnioskowania o rozłożenie zaległości na raty. Kluczowe jest jednak, aby nastąpiła zmiana okoliczności faktycznych, czyli np. pogorszenie sytuacji majątkowej. W interesie płatnika jest, aby ponowić wniosek do ZUS w przedmiocie ulgi z argumentacją wykazującą pogłębienie trudnej sytuacji majątkowej czy finansowej. ZUS rozważy wpływ m.in. wypowiedzenia umowy kredytowej na zmianę wspomnianej sytuacji.

Pozostało 85% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Sędzia Sądu Najwyższego skarży Polskę do ETPC. Chodzi o decyzję Andrzeja Dudy
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Sądy i trybunały
Chaos po wyroku TK. Bez publikacji orzeczenia ustawy jednak niezagrożone
Sądy i trybunały
Bodnar chce dymisji członka nowej KRS. "Chaos w zarządzaniu sądem"
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży