Instytucja awansu poziomego została wprowadzona do polskiego systemu prawnego 1 lipca 2008 r. Przewidywała awans prokuratorów prokuratur rejonowych i okręgowych po 15 latach nienagannej służby do stanowiska „prokuratora prokuratury okręgowej w prokuraturze rejonowej" oraz „prokuratora prokuratury apelacyjnej w prokuraturze okręgowej." Analogiczne zasady przewidziano dla sędziów.
Na nowoutworzone stanowiska w jednostkach wyższego szczebla przy jednoczesnym określeniu miejsca pełnienia służby w jednostkach macierzystych powołano około 700 prokuratorów i 1300 sędziów.
Stan ten nie trwał jednak długo. Ministerstwo Sprawiedliwości pod kierownictwem krakowskiego Zbigniewa Ćwiąkalskiego przeforsowało w ekspresowym tempie zniesienie tych regulacji doprowadzając do uchwalenia 7 listopada 2008 r. stosownej noweli zmieniającej ustawy – o ustroju sądów powszechnych i prokuraturze.
Rada Główna Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury zwraca uwagę, że wielu prokuratorów i sędziów, którzy uzyskali awans poziomy nie pogodziło się z jego zniesieniem i nadal posługiwało się pieczęciami sędziów i prokuratorów. Wobec niektórych wszczynano postępowania dyscyplinarne z tego powodu.
Związek zauważa, że podzielając argumentację sędziów i prokuratorów prezydent Lech Kaczyński odmówił podpisania ustawy.