Reklama
Rozwiń

Radca na etacie także jest niezależny

Praca części radców prawnych na etatach nie powinna być przeszkodą w połączeniu korporacji adwokackiej i radcowskiej, bo nie ogranicza ich niezależności zawodowej

Publikacja: 07.07.2008 09:06

Radca na etacie także jest niezależny

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Takie stanowisko zajęło prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych w podjętej ostatnio uchwale.

To odpowiedź władz korporacji radcowskiej na argumentację samorządu adwokackiego, który wykonywanie zawodu przez radców na podstawie stosunku pracy wskazuje jako główny problem na drodze do połączenia.

– Są przecież w Europie kraje, w których adwokaci wykonują zawód w ten sposób: Holandia, Norwegia, Dania, Portugalia, Niemcy, Anglia i Irlandia – wylicza Maciej Bobrowicz, prezes KRRP. – Samorząd radcowski jest członkiem Europejskiej Rady Palestr i Stowarzyszeń Prawniczych (CCBE), co oznacza, że również ta organizacja nie podziela opinii, iż umowa o pracę ogranicza niezależność zawodową radców. Także nasz nowy kodeks etyczny, który obowiązuje wszystkich członków samorządu, stawia radcom wymóg takiej niezależności.

Dlatego KRRP podkreśla, że ewentualne połączenie zawodów nie może eliminować z nowego wspólnego samorządu radców zatrudnionych na podstawie umowy o pracę (jest ich kilka tysięcy). Prezydium Krajowej Rady skrytykowało też niektóre rozwiązania projektowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości reformy zasad dostępu do zawodów prawniczych. Zdaniem władz samorządu egzamin drugiego stopnia dopuszczający do zawodu musi mieć oprócz części pisemnej także ustną. Praca radcy polega bowiem m.in. na ustnych wystąpieniach i wypowiedziach w sądzie.– Chodzi o to, aby można było zweryfikować, czy kandydaci do zawodu zdobyli takie umiejętności – komentuje prezes Bobrowicz.

Władzom radcowskim nie podoba się także proponowany przez ministerstwo katalog czynności, jakie mogliby wykonywać doradcy prawni po zdaniu rozszerzonego egzaminu pierwszego stopnia (doradztwo, sporządzanie pism oraz występowanie przed sądami rejonowymi, bez spraw karnych i rodzinnych). – To zakres bardzo zbliżony do kompetencji, jakie mają radcowie. Naszym zdaniem jest to sprzeczne z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego – uważa prezes Bobrowicz.

Poza tym KRRP sprzeciwia się proponowanym przez ministerstwo minimalnym limitom przyjęć na aplikacje (10 proc. członków każdej izby radcowskiej). – Naszym zdaniem bramą do wykonywania zawodu powinien być egzamin końcowy, dlatego jesteśmy przeciw sztucznym barierom administracyjnym – dodaje Bobrowicz.

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono