Adwokatura z powrotem przyjmie Ćwiąkalskiego

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby były minister sprawiedliwości powrócił do praktyki adwokackiej. Ćwiąkalski deklaruje, że chce powrócić do palestry.

Publikacja: 22.01.2009 07:20

Zbigniew Ćwiąkalski

Zbigniew Ćwiąkalski

Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak PN Piotr Nowak

Chce również nadal wykładać prawo karne na Uniwersytecie Jagiellońskim - ujawnił w telewizji TVN 24.

Dodał jednak, że nie wie, czy go przyjmą do adwokatury, bo pełniąc urząd, znalazł się z nią w konflikcie. Rzeczywiście władze samorządu adwokackiego przeciwstawiały się jego projektom: połączenia z radcami, uregulowania nowej profesji doradcy prawnego czy zniesienia ustnych egzaminów zawodowych.

Minister sprawiedliwości w Polsce jest równocześnie prokuratorem generalnym (nad projektem rozdzielenia tych urzędów autorstwa Ćwiąkalskiego pracuje Sejm). Pełnienie tej funkcji kolidowałoby z przynależnością do adwokatury. Dlatego wraz z objęciem ministerstwa Ćwiąkalski wystąpił z krakowskiej palestry.

[b]Prawo o adwokaturze przewiduje, iż okręgowa rada adwokacka skreśla adwokata z listy, m.in. w razie wystąpienia z adwokatury oraz objęcia stanowiska w organach ścigania.[/b]

Adwokat skreślony z tych powodów może być jednak na swój wniosek ponownie wpisany na listę. Jest jeszcze przepis mówiący, że osoby, które pracowały jako sędzia lub prokurator, nie mogą w ciągu dwóch lat od zaprzestania wykonywania tego zawodu podejmować praktyki adwokata w okręgu izby adwokackiej, w której zajmowały takie stanowisko. Zakaz ten nie obejmuje m.in. prokuratorów Prokuratury Krajowej, ale wyjątek nie wspomina o prokuratorze generalnym. ORA może odmówić wpisu na listę adwokatów, gdyby naruszał ten zakaz. Czy taka karencja obejmuje przypadek byłego ministra Ćwiąkalskiego? O tym będzie ewentualnie rozstrzygała krakowska ORA, która może np. uznać, że prokurator generalny to nie zawód, lecz funkcja publiczna.

Dziekan krakowskich adwokatów Marek Stoczewski uważa, że z racji stopnia naukowego prof. dr hab. Zbigniew Ćwiąkalski ma uprawnienia do praktykowania jako adwokat

– Spełnia wymogi formalne – stwierdza. – Nie wiadomo, jak zostanie przyjęty, ale jeśli złoży wniosek, to formalnie nie będzie żadnych przeszkód, by po podjęciu przez ORA uchwały wykonywał ten zawód tak jak przedtem.

Także prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Joanna Agacka-Indecka nie widzi problemu z powrotem eksministra w szeregi palestry.

– Spory, które toczyliśmy z prof. Ćwiąkalskim, kiedy był ministrem, wynikały z odmiennych poglądów na regulację zawodów prawniczych. Ale nie była to walka osobista, dlatego z życzliwością czekamy na jego powrót do adwokatury. Jakiekolwiek jego obawy są absolutnie nieuzasadnione – oświadcza.

Zbigniew Ćwiąkalski może także bez zdawania egzaminów zmienić korporację i zostać radcą prawnym.

– Nie ma przeszkód formalnych. Spełnia też drugie kryterium, czyli daje rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu – mówi Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

Najtrudniejszy może się okazać powrót adwokata Ćwiąkalskiego na sale sądowe. Były minister mocno skonfliktował się ze środowiskiem sędziowskim m.in. na tle wynagrodzeń. Czy sędziowie potrafią o tym zapomnieć, widząc go w obrońcy?

[b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2009/01/22/adwokatura-z-powrotem-przyjmie-cwiakalskiego/]Skomentuj artykuł[/link][/b]

Chce również nadal wykładać prawo karne na Uniwersytecie Jagiellońskim - ujawnił w telewizji TVN 24.

Dodał jednak, że nie wie, czy go przyjmą do adwokatury, bo pełniąc urząd, znalazł się z nią w konflikcie. Rzeczywiście władze samorządu adwokackiego przeciwstawiały się jego projektom: połączenia z radcami, uregulowania nowej profesji doradcy prawnego czy zniesienia ustnych egzaminów zawodowych.

Pozostało jeszcze 87% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem