Prokuratorzy będą płacić za zbyt długie śledztwa

Posłowie chcą dać obywatelom możliwość skarżenia się na opieszałych prokuratorów. Tym się to nie podoba. W zamian chcą ubezpieczenia OC

Publikacja: 17.02.2009 07:02

Prokuratorzy będą płacić za zbyt długie śledztwa

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

Dziś można się skarżyć jedynie na opieszały sąd.

– To zbyt mało – uznali posłowie.

Ustawa może być uchwalona jeszcze w tym tygodniu (wejdzie w życie dwa tygodnie po publikacji w Dzienniku Ustaw).

[srodtytul]Nie chodzi o nieufność[/srodtytul]

Sejmowa podkomisja zakończyła prace nad rządowym projektem zmian do [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=174592]ustawy o skardze[/link]. Sprawozdanie przyjęła już Sejmowa Komisja Sprawiedliwości. Posłowie są zgodni: obywatel powinien móc skarżyć się nie tylko na leniwy sąd, ale i na opieszałą prokuraturę.

– Nie jest to wyraz nieufności do organów prokuratury – zapewnia „Rz” poseł Witold Pahl, sprawozdawca projektu. – To raczej sygnał dla obywatela, że żadna ze służb nie będzie traktowana łagodniej. Skoro więc sądy płacą, to dlaczego prokuratury mają nie odpowiadać za przewlekłość?

Dzisiejszy stan za niesprawiedliwy uznało także Ministerstwo Sprawiedliwości.

[b]Wobec trwających latami postępowań przygotowawczych postanowiło zmobilizować także prokuratorów prowadzących lub nadzorujących te postępowania.[/b]

Chce też, by zasądzana za opieszałość kwota była dwukrotnie wyższa niż obecnie (dziś maksymalnie 10 tys. zł) i sąd zasądzał ją obligatoryjnie, jeżeli skarżący tego zażąda, a zaniedbania będą ewidentne.

Komu można będzie się poskarżyć na opieszałego prokuratora? Skargę dotyczącą postępowania przygotowawczego wnosi się do prokuratora prowadzącego albo nadzorującego to postępowanie – przesądzono w projekcie.

Właściwy do jej rozpoznania ma być sąd przełożony nad tym, który byłby właściwy do rozpoznania sprawy.

Zanim jednak ten stwierdzi, czy prokurator rzeczywiście leniwie pracował, będzie musiał ocenić terminowość i prawidłowość czynności podjętych przez prokuratora prowadzącego albo nadzorującego postępowanie przygotowawcze w celu jego zakończenia. Sprawdzając, musi mieć na uwadze: charakter sprawy, stopień jej zawiłości, znaczenie dla strony, która wnosi skargę, oraz zachowanie samego skarżącego. Wnoszący skargę niezadowolony obywatel może zażądać odpowiedniej sumy pieniężnej.

[srodtytul]Cena za opieszałość[/srodtytul]

Nowela stanowi, że gotówkę wypłaci prokuratura okręgowa, w której okręgu prowadzone jest przewlekłe postępowanie. Jeśli zaś postępowania przygotowawcze prowadzą wydziały zamiejscowe biur ds. przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej – właściwa prokuratura apelacyjna – ze środków własnych tych prokuratur.

Pomysł od początku nie podobał się prokuratorom, którzy otwarcie go krytykują.

– Boję się, że taką możliwość szybko wykorzysta grupa pieniaczy, którzy lubią się skarżyć na wszystko – ocenia dla „Rz” prokurator Cezary Kiszka, prezes Stowarzyszenia Prokuratorów RP. Wspomina też o jeszcze jednym niebezpieczeństwie: sprawy zamiast nabrać tempa, na skutek skargi mogą dopiero popaść w przewlekłość. – Po złożeniu skargi akta sprawy muszą trafić do sądu. Prokuratorzy zamiast pracować, będą więc musieli czekać na ich powrót – mówi.

W całej sprawie prokuratorzy boją się jeszcze jednego. Skoro za opieszałość (stwierdzoną przez sąd) płacić ma Skarb Państwa z budżetu konkretnej prokuratury, to czy następnie nie zwrócą się one z roszczeniem regresowym do opieszałego prokuratora?

– Aby nie było mowy o takim zagrożeniu, od dawna mówimy o ubezpieczeniu OC.

[ramka][b]Kto ma prawo do skargi[/b]

w postępowaniu w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe – strona

w postępowaniu w sprawach o wykroczenia – strona

w postępowaniu w przedmiocie odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary – strona lub wnioskodawca

w postępowaniu karnym – strona oraz pokrzywdzony, nawet jeśli nie jest stroną

w postępowaniu cywilnym – strona, interwenient uboczny i uczestnik postępowania

w postępowaniu sądowo-administracyjnym – skarżący

w postępowaniu egzekucyjnym oraz w innym postępowaniu dotyczącym wykonania orzeczenia sądowego – strona oraz inna osoba realizująca swoje uprawnienia w tym postępowaniu[/ramka]

[ramka][b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2009/02/17/prokuratorzy-beda-placic-za-zbyt-dlugie-sledztwa/]Skomentuj ten artykuł[/link][/b][/ramka]

Dziś można się skarżyć jedynie na opieszały sąd.

– To zbyt mało – uznali posłowie.

Pozostało jeszcze 97% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem