, otrzymała także „Rz". Zgodnie z nim
nieodpłatne świadczenie usług co do zasady nie podlega opodatkowaniu. Za odpłatną i opodatkowaną uznana jest jednakże usługa świadczona za darmo, lecz w celu innym niż działalność gospodarcza
(art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT) – np. w celu charytatywnym.
Udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej nie można uznać za odpłatne świadczenie usług, jeśli będzie się ono wpisywało w cel działalności gospodarczej adwokata (kancelarii) – wyjaśnia MF. Chodzi np. o sytuację, gdy zaangażowanie w bezpłatne poradnictwo wynikać będzie przede wszystkim z chęci budowania wizerunku kancelarii, co w efekcie pozwoli zdobyć jej nowych klientów. Ważne też, aby znalazło ono odzwierciedlenie w działaniach podatnika prawnika (np. w formie informacji na jego stronie internetowej, w mediach). Wówczas można uznać, iż takie darmowe porady mieszczą się w celu jego działalności gospodarczej. Zdaniem MF tak właśnie może być z sobotnią akcją adwokatów, ponieważ lista jej uczestników jest podawana do publicznej wiadomości, co służy budowaniu wizerunku ich kancelarii i pozytywnemu ich postrzeganiu.
W ocenie ministerstwa odsuwa to na dalszy plan analizę korzyści, jakie z takich działań odnoszą osoby uzyskujące bezpłatną poradę. Gdyby bowiem celem tychże działań była przede wszystkim ich korzyść w postaci bezpłatnego wsparcia prawnego, to takie usługi byłyby opodatkowane (podstawą opodatkowania byłby koszt wyświadczenia).
Według MF przepisy rozporządzenia o kasach fiskalnych dają podstawę do zwolnienia usług świadczonych pro bono z obowiązku ewidencjonowania kasowego.