Prawnik z polisy coraz popularniejszy

Wzrasta liczba porad prawnych udzielanych w ramach ubezpieczenia ochrony prawnej. Polacy zaczynają doceniać przydatność tych polis

Publikacja: 24.08.2011 14:21

Prawnik z polisy coraz popularniejszy

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Jak podaje D.A.S. Towarzystwo Ubezpieczeń Ochrony Prawnej S.A., w 2008 r. liczba porad prawnych udzielanych w ramach wykupionej polisy wynosiła niecałe 9 tys., rok później niewiele ponad 11 tys., a w 2010 r. było już 16 tys. porad. Pierwsze półrocze bieżącego roku przyniosło dziesięcioprocentowy wzrost liczby udzielonych porad prawnych w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Z badań D.A.S. wynika też, że klienci towarzystwa są zadowoleni z otrzymanych porad prawnych i doceniają ich przydatność. Aż 82 proc. respondentów przyznało, że dzięki informacjom uzyskanym od prawnika wie, jakie kroki należy dalej podjąć w swojej sprawie.

Wyniki badań pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi istnienia ubezpieczenia ochrony prawnej. Wiele polis ochrony prawnej jest sprzedawanych w pakiecie z innymi ubezpieczeniami, zwłaszcza komunikacyjnymi, lub usługami finansowymi. Wtedy ubezpieczenie nie rzuca się w oczy, a klienci często nawet nie wiedzą, że je mają. Zaczyna się to zmieniać.

Kiedy przyda się polisa

Ubezpieczenie ochrony prawnej przydaje się wtedy, gdy uczestniczyliśmy w szkodzie komunikacyjnej, trafiliśmy na nierzetelnego fachowca czy przez niesolidność biura podróży mieliśmy zepsute wakacje. Ubezpieczenie to oznacza przeniesienie na towarzystwo ryzyka ponoszenia wydatków związanych z dochodzeniem swoich praw w postępowaniu sądowym i administracyjnym.

Ochroną można objąć całość życia prywatnego, a więc między innymi sprawy karne, pracownicze czy umowy, ale najpopularniejsze są polisy powiązane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi.

Jakkolwiek polisa nie zapewnia automatycznego rozwiązania problemów i nie sprawia, że automatycznie wygrywamy sprawę w sądzie, to zapewnia komfort dochodzenia swoich racji i chroni przed dużą częścią stresów związanych z prowadzeniem sporów prawnych oraz pozwala spać spokojniej w oczekiwaniu na ich rozwiązanie.

Jednak - jak podkreślają eksperci D.A.S. - o ile Polacy uczą się powoli korzystać z usług profesjonalistów, to najczęściej zwracają się do nich za późno. Ważne jest bowiem to, by po poradę do prawnika zgłaszać się na jak najwcześniejszym etapie sprawy. Ubezpieczenie ochrony prawnej obejmuje też poradnictwo przedsądowe, posiadacze takich polis mogą więc korzystać z pomocy prawnika od razu, gdy pojawi się problem. I warto to robić, gdyż próby samodzielnego dochodzenia roszczeń często kończą się tym, że sami sobie szkodzimy.

- Klient oczywiście ma prawo dochodzić swoich roszczeń sam – mówi Krzysztof Boszko, sekretarz Naczelnej Rady Adwokackiej. – Tyle, że zwykle kończy się to tak, jak samodzielne próby leczenia. Czasem się udaje, jeśli to proste przeziębienie, czy katar, ale nawet wtedy może się po jakimś czasie odezwać.  A niedobrze zaczyna być dopiero w momencie, kiedy sprawa jest zaniedbana.

Polacy zwyczajowo zbyt późno albo wcale nie korzystają z pomocy prawnej, nawet w sprawach o znacznym wymiarze finansowym – Towarzystwo D.A.S. przytacza badania przeprowadzone przez adwokaturę. - Kiedy w końcu mocno zdesperowany klient zdecyduje się zwrócić po pomoc do prawnika, sprawa najczęściej jest już tak zagmatwana i skomplikowana, że potrzeba znacznie więcej czasu i nakładów finansowych, by ją rozwiązać.

W ramach ubezpieczenia otrzymamy zazwyczaj pokrycie następujących kosztów:

- wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego,

- opłat sądowych oraz innych wydatków w postępowaniu sądowym i egzekucyjnym,

- kosztów przeciwnika, jeżeli wynikają one z orzeczenia sądu,

- postępowania polubownego,

- opłat i kosztów w postępowaniu przed organami administracji państwowej i samorządowej,

- podróży ubezpieczonego do sądu z siedzibą za granicą, jeżeli stawiennictwo ubezpieczonego jest obowiązkowe,

- tłumaczenia dokumentów potrzebnych do obrony interesów prawnych ubezpieczonego za granicą.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo