SN: w sprawie kasacyjnej nie trzeba podawać jeszcze raz adresów stron

Skarga kasacyjna nie wymaga wszystkich rygorów formalnych pierwszego pisma procesowego w danej sprawie.

Publikacja: 14.05.2025 18:36

SN: w sprawie kasacyjnej nie trzeba podawać jeszcze raz adresów stron

Foto: PAP/Radosław Pietruszka

W środę podjęta została bardzo ważna uchwała siedmioosobowego składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego pod przewodnictwem jej prezes Joanny Misztal-Koneckiej.

Prościej przy odwołaniach w Sądzie Najwyższym

SN nadał jej moc zasady prawnej, co oznacza, że tą uchwałą związane zostały inne składy SN, a pośrednio sądy powszechnie, które w kontroli wymogów formalnych odwołań do SN uczestniczą. W zamyśle składu orzekającego uchwała ma też uprościć odwołania do SN.

Kwestia ta wynikła w sprawie, w której łódzki Sąd Apelacyjny odrzucił skargę kasacyjną mBanku niezadowolonego z jego wyroku w sprawie o zapłatę z pozwu kredytobiorcy, wskazując, że skarga miała braki formalne, których bank nie uzupełnił w wyznaczonym mu terminie. A nie wskazał on w skardze jak w pierwszym piśmie w sprawie numeru PESEL oraz adresu powódki.

Czytaj więcej

Ważne dla adwokatów i radców orzeczenie SN ws. skargi kasacyjnej

W zażaleniu do SN bank zarzucił bezpodstawne uznanie, że skarga kasacyjna jest pierwszym pismem w sprawie, jak np. pozew, który zawierał dane, a rozpatrując to zażalenie trójkowy skład SN, ze względu na narastające od kilku lat kontrowersje, jak traktować sprawę przed SN, czy jako trzeci etap sprawy, czy nową sprawę, skierował tę kwestię do rozstrzygnięcia przez poszerzony skład. W szczególności zapytał, czy skarga kasacyjna powinna zawierać wszystkie elementy pierwszego pisma w sprawie, w tym adresy stron.

Dwa stanowiska sprawie kasacyjnej

W orzecznictwie były dwa stanowiska, pierwsze, że skoro skarga kasacyjna jako nadzwyczajny środek zaskarżenia inicjuje nowe postępowanie w znaczeniu procesowym, powinno się do niej stosować wymagania właściwe dla pierwszego pisma w sprawie, co potwierdzać ma m.in. fakt, że akta sprawy wywołanej skargą kasacyjną rozpoczynają się od odpisu orzeczenia sądu drugiej instancji, w którym nie widnieją adresy stron, więc skarżącego obciąża ryzyko niepodania adresów uczestników, a nie SN. Pogląd przeciwny, zdecydowanie rzadszy, wskazuje z kolei, że wymóg podania kasacji wszystkich danych właściwych dla pierwszego pisma procesowego byłby zbędnym formalizmem. Dane te są w aktach sprawy już przed sądem drugiej instancji, za pośrednictwem którego skarga jest wnoszona, i to sędzia w tym sądzie dokonuje jako pierwszy weryfikacji wymagań formalnych skargi. Nie ma więc ryzyka, że na skutek niepodania w skardze miejsca zamieszkania stron stałoby się niemożliwe dokonanie doręczeń.

Czytaj więcej

Zapomniał włożyć pismo do koperty, stracił szansę na kasację. Surowa decyzja SN

Konieczne wymagania dla sprawy kasacyjnej

I to drugie stanowiska przyjęła siódemka SN, podejmując uchwałę, że skarga kasacyjna nie musi spełniać wymagań przewidzianych w art 126 § 2 k.p.c dla pierwszego pisma w sprawie.

Agnieszka Jurkowska-Chocyk, sędzia sprawozdawca, wskazała, że wymóg podania adresów stron i PESEL stawiany jest pierwszemu pismu. Skład orzekający przychyla się zaś do stanowiska, że mimo odrębności sprawa wywołana skargą kasacyjną nie jest nową sprawą, ale jej trzecim etapem, cały czas jest to ta sama sprawa, która prowadzi do rozstrzygnięcia co do żądanego roszczenia. Nawet kiedy SN przekazuje sądowi sprawę do ponownego rozpoznania, jest on związany jego wytycznymi.

Sygnatura akt: III CZP 39/23

Czytaj więcej

SN: Za błędną skargę adwokata nie ma wynagrodzenia

W środę podjęta została bardzo ważna uchwała siedmioosobowego składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego pod przewodnictwem jej prezes Joanny Misztal-Koneckiej.

Prościej przy odwołaniach w Sądzie Najwyższym

Pozostało jeszcze 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo