Nie uzyskaliśmy stanowiska dotyczącego powodów zaniechania lub zwłoki –mówi „Rz" prokurator Marek Jamrogowicz, zastępca prokuratora generalnego. Chodzi o reformy na mapie prokuratury, a konkretnie o zmianę właściwości kilku prokuratur okręgowych, likwidację najmniejszych jednostek i przekształcenie kilkunastu niewielkich prokuratur w ośrodki zamiejscowe jednostek okręgowych.
Specjalny zespół powołany w Prokuraturze Generalnej do przygotowania reformy na mapie administracyjnej prokuratury zakończył prace jesienią 2012 r. Pod lupę wzięto w sumie 81 prokuratur w całym raju. Zdecydowano, że zmiany dotkną 57 jednostek. Chodzi o prokuratury mające od trzech do pięciu etatów prokuratorskich. 11 najmniejszych jednostek zostanie zlikwidowanych; ich los podzielą też trzy ośrodki zamiejscowe prokuratur rejonowych i dwa prokuratur okręgowych. Kolejne 41 prokuratur rejonowych ma zostać przekształconych w ośrodki zamiejscowe większych jednostek. Przykłady? W obszarze Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie los taki miałby spotkać prokuratury rejonowe w: Brzozowie, Lubaczowie, Strzyżowie i Kolbuszowej. Jaki jest powód planowanej reorganizacji? Uniknięcie kłopotów kadrowych, troska o rozwój zawodowy prokuratorów i dostosowanie do nowej mapy sądownictwa (po jego reorganizacji w styczniu 2013 r.).
Planowana reforma nie wszystkim się podoba. O tym, jaki ostatecznie kształt przybierze, zdecydować musi minister sprawiedliwości. To on ma prawo tworzenia i znoszenia nie tylko sądów, ale także prokuratur.
Na pierwszy ogień pójść miały jednostki w Parczewie, Namysłowie, Bystrzycy Kłodzkiej (zamieniona na ośrodek zamiejscowy) oraz Chełmie i Białej Podlaskiej. Reorganizacja prokuratury ma zostać podzielona na etapy. To zaś oznacza, że nie będzie przebiegać tak jak w sądownictwie. Kwalifikując jednostki do reorganizacji, pod uwagę brano też spektrum spraw, jakie trafiają do najmniejszych prokuratur, i ich wpływ na rozwój prokuratorów. Największe znaczenie ma jednak to, czy w danej miejscowości funkcjonuje sąd lub jego ośrodek zamiejscowy. Nie bez znaczenia jest też sytuacja lokalowa jednostki. ?
Reforma administracyjna prokuratury trwa już ponad dwa lata. Prace specjalnie powołanego w tym celu zespołu znajdowały się na etapie przygotowywania raportu końcowego już jesienią 2011 r. Wstrzymano je jednak ze względu na planowane w Ministerstwie Sprawiedliwości zmiany struktury organizacyjnej sądownictwa powszechnego – zniesienie najmniejszych sądów rejonowych i utworzenie w ich miejsce wydziałów zamiejscowych.