Syndyk może licytować przedmiot transakcji przekazany do masy na podobnych zasadach jak przy egzekucji wyroku uzyskanego na podstawie tzw. skargi pauliańskiej. To sedno najnowszego wyroku Sądu Najwyższego (sygnatura akt: V CSK 454/12).
Zgodnie z art. 128 prawa upadłościowego i naprawczego czynności prawne odpłatne dokonane przez upadłego z inną spółką, jeśli któraś z nich jest dominująca dla drugiej, w terminie sześciu miesięcy przed złożeniem wniosku o upadłość są bezskuteczne w stosunku do masy upadłości. Dodajmy, że bezskuteczne są także czynności przedsiębiorcy-bankruta z małżonkiem, krewnym w linii prostej czy bocznej do drugiego stopnia.
Z kolei art. 134 tej ustawy wyjaśnia, co to znaczy, że czynność upadłego jest bezskuteczna z mocy prawa lub została uznana za bezskuteczną. Mianowicie to, co wskutek tej czynności ubyło z majątku upadłego, „podlega przekazaniu do masy".
Problem, co to znaczy „przekazanie do masy", wynikł w sprawie, w której syndyk firmy Technocart z Kędzierzyna-Koźla domagał się zobowiązania spółki córki (norweskiej) do powrotnego przeniesienia własności nieruchomości fabrycznej, jaką kupiła ona na trzy miesiące przed upadłością spółki matki.
Sąd okręgowy oddalił pozew. Uznał, że żądanie zostało źle sformułowane. W tej sytuacji bowiem owa nieruchomość z mocy prawa jest własnością masy (syndyka). Z kolei Sąd Apelacyjny we Wrocławiu nakazał pozwanej wydanie syndykowi nieruchomości.