Ustawą z 10 maja 2013 r. o zmianie ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych znowelizowane zostały zasady naboru asystentów sędziego. Dzięki tym zmianom, od 8 lipca asystentem sędziego może zostać osoba, która ukończyła wyższe studia prawnicze, przy czym jednocześnie nie musi się ona legitymować ukończeniem aplikacji ogólnej prowadzonej przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury lub zdanym egzamin sędziowskim, prokuratorskim, notarialnym, adwokackim lub radcowskim.
Poseł Platformy Obywatelskiej Jacek Żalek w interpelacji do Ministra Sprawiedliwości zwrócił uwagę, iż analogiczne przepisy nie zostały wprowadzone w stosunku do asystentów prokuratorów. - Dotychczas zmiany dotyczące asystentów sędziowskich i prokuratorskich były dokonywane równolegle – przypomina parlamentarzysta, który odstąpienie od tej zasady ocenia, jako niewłaściwe.
W jego opinii wydaje się zasadna potrzeba uchylenia art. 100a ust. 5 pkt 5 ustawy o prokuraturze, przewidującego, że asystentem prokuratora może zostać ten, kto ukończył aplikację prokuratorską lub aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury.
Odpowiadający na interpelację wiceminister Michał Królikowski potwierdził, iż sygnalizowany w interpelacji problem dotyczący niezasadnego różnicowania przesłanek ubiegania się o stanowisko asystenta prokuratora i asystenta sędziego jest w pełni zasadny. W aktualnym stanie prawnym w odniesieniu do asystentów sędziów zrezygnowano z warunku ukończenia przez osoby ubiegające się o to stanowisko aplikacji ogólnej, podczas gdy stosowne zmiany nie zostały wprowadzone do ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze. Tym samym w odniesieniu do asystentów prokuratorów utrzymany został wymóg ukończenia przez osoby ubiegające się o to stanowisko aplikacji ogólnej.
Michał Królikowski wyjaśnił, iż taki stan rzeczy został spowodowany bezpośrednio przedłużającymi się pracami nad kompleksową reformą prokuratury objętą projektem ustawy Prawo o prokuraturze. Jednocześnie wskazał, że w projekcie tym zrezygnowano z wymogu, aby osoba ubiegająca się o stanowisko asystenta prokuratorskiego legitymowała się ukończoną aplikacją ogólną. - Powyższa zmiana legislacyjna wynika bezpośrednio z dużego zapotrzebowania na asystentów prokuratorów i jednocześnie sukcesywnego zmniejszania się zatrudnienia na tych stanowiskach – poinformował wiceminister.