Dariusz Sałajewski nowym Prezesem Krajowej Rady Radców Prawnych

Na nowego Prezesa KRRP głosowało 179 spośród 250 delegatów.

Publikacja: 08.11.2013 15:52

Dariusz Sałajewski, dotychczasowy wiceprezes został wybrany na stanowisko Prezesa Krajowej Rady Radc

Dariusz Sałajewski, dotychczasowy wiceprezes został wybrany na stanowisko Prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych

Foto: Fotorzepa, RP Radek Pasterski

Mecenas Dariusz Sałajewski był jedynym kandydatem na to stanowisko. Do tej pory był wiceprezesem Krajowej Rady Radców Prawnych. Jak podkreślał po wyborze – jest radcą prawnym od 35 lat.

- Chcę pracować nad tym, aby pozycja, jaką zdobył przez ostatnie lata samorząd radców prawnych, była w sposób jak najbardziej efektywny wykorzystana – mówił prezes Sałajewski.

Wśród planów wymienia m.in. pakiet działań na rzecz atywizacji popytu na rynku usług prawnych. Mówi tu m.in. o edukacji prawnej, systemie ubezpieczeń pomocy prawnej oraz szeroko rozumianej promocji zawodu.

Przed nowym prezesem swoi między innymi zadanie przygotowania radców prawnych do pełnienia nowej funkcji – obrońców w sprawach karnych. Taką możliwość daje im bowiem nowelizacja kodeksu postępowania karnego. Od  momentu wejścia w życie tych zmian radcy prawni będę mieli identyczne uprawnienia jak adwokaci.

Dotychczasowy prezes KRRP – Maciej Bobrowicz – nie mógł już kandydować na tę funkcję, pełnił ją bowiem już dwie kadencje. Tuż przed głosowaniem podkreślał, że Dariusz Sałajewski jest odpowiednią osobą na stanowisko prezesa – ma bowiem odpowiednie doświadczenie, walczył w Sejmie o zmiany prawa dotyczące poszerzenia kompetencji radców, zna meandry procesu legislacyjnego, jest dobrym organizatorem.

Krajowy Zjazd Radców Prawnych, który odbywa się w Warszawie, wybiera też inne władze tego samorządu – m.in. członków Krajowej Rady, organów dyscyplinarnych ( rzecznika i członków sądu).

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo