Czy Przewodniczący Sądu Dyscyplinarnego Izby Notarialnej jest podmiotem zobowiązanym do udostępniania informacji publicznej – przed odpowiedzią na takie pytanie stanął w lutym Naczelny Sąd Administracyjny.
Sprawa dotyczyła wniosku o udostępnienie informacji publicznej, z którym zwróciło się pewne stowarzyszenie. Przewodniczący Sądu Dyscyplinarnego Izby Notarialnej w Krakowie nie odpowiedział, więc stowarzyszenie wniosło skargę na jego bezczynność do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Kto może być stroną
WSA odrzuciło skargę, uznając, że Sąd Dyscyplinarny Izby Notarialnej nie posiada zdolności sądowej wobec tego nie może występować w postępowaniu sądowoadministracyjnym jako strona. W uzasadnieniu wskazano, iż skoro osobowość prawną, a co za tym idzie zdolność sądową posiadają jedynie izby notarialne i Krajowa Rada Notarialna, tym samym tylko one mogą być wskazane, jako strona w postępowaniu ze skargi na bezczynność w sprawie udostępnienia informacji publicznej.
W skardze na to postanowienie, stowarzyszenie zarzuciło, iż krakowski WSA w ogóle nie odwołał się do treści ustawy o dostępie do informacji publicznej, której art. 4 stanowi lex specialis w stosunku do zasad ogólnych i wyraźnie stanowi, że do udostępnienia informacji publicznej obowiązane są m.in. "podmioty reprezentujące inne osoby lub jednostki organizacyjne, które wykonują zadania publiczne lub dysponują majątkiem publicznym oraz osoby prawne, w których Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub samorządu gospodarczego albo zawodowego mają pozycję dominującą w rozumieniu przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów."
Tymczasem zdaniem stowarzyszenia, Sąd Dyscyplinarny Izby Notarialnej bez wątpienia jest jednostką organizacyjną i wykonuje zadania publiczne polegające na sprawowaniu sądownictwa dyscyplinarnego, a co za tym idzie m.in. decyduje o możliwości wykonywania zawodu zaufania publicznego.