Podczas przewidzianego na sobotę i niedzielę zgromadzenia warszawskiej izby adwokackiej odbyły się m.in. wybory nowych władz. Dotychczasowy dziekan – Mikołaj Pietrzak nie mógł kandydować, ponieważ piastował to stanowisko już dwie kadencje. O fotel rywalizowało więc troje kandydatów: Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, Agata Rewerska i Sławomir Zdunek. Cała trójka w ubiegłym tygodniu zaprezentowała swoją wizję na zarządzanie i rozwój izby w wywiadach na łamach „Rz”.
Czytaj więcej
Chcę słuchać głosu adwokatów i adwokatek oraz środowiska aplikantów i ich oczekiwań wobec izby. S...
Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska nowym dziekanem. Adwokatura potrzebuje i kontynuacji, i ciągłych zmian
– Nasz samorząd potrzebuje nie tylko ciągłej pielęgnacji wartości, które wspólnie wyznajemy, kontynuacji tego, co dotychczas z wielkim trudem udało nam się zbudować i stworzyć, ale także wciąż kolejnych zmian – rozpoczęła swoje wystąpienie dotychczasowa wicedziekan ds. szkolenia aplikantów.
– Chciałbym, żebyśmy dostrzegli, że musimy nadążać za oczekiwaniami rynku pracy, za zmianami społeczno-ekonomicznymi. A także technologicznymi. Wyzwań jest bardzo dużo, dostrzegam je głównie w rozdźwięku między sektorem prywatnym, w którym występujemy jako pełnomocnicy, a publicznym, który jest adresatem roszczeń naszych klientów – dodała.
Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska wskazała, że chce skupić się na polepszeniu efektywnej komunikacji z sądami i prokuraturami, poprawie warunków pracy adwokatów, współpracy z NRA w celu m.in. poszerzania przymusu adwokacko-radcowskiego czy wprowadzeniu nowych form wykonywania zawodu. Zapowiedziała, że będzie zabiegać o podniesienie stawek z urzędu, ochronę tajemnicy adwokackiej, a także zamierza kontynuować współpracę międzynarodową.