Wniosek w tej sprawie złożył w sierpniu br. Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP (ZZPiPP). Związkowcy wystąpili do TK o rozpatrzenie go łącznie z trzema analogicznymi wnioskami dotyczącymi sposobu ustalenia podstawy wynagrodzenia zasadniczego sędziów na rok 2023. Dostrzeżono to w samym TK.
- Ekonomika procesowa nakazywałaby łączne rozpoznanie wszystkich czterech wniosków – wyjaśnił przewodniczący składu TK sędzia Bartłomiej Sochański.
Tak się jednak jednak nie stało. 8 listopada 2023 r. TK uznał, że ustawą okołobudżetową nie można obniżać uposażeń sędziów, więc wyliczenie sędziowskich wynagrodzeń na podstawie ustawy z 1 grudnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 jest niezgodne z konstytucją. Po stronie władzy wykonawczej powstał obowiązek wyrównania sędziom zamrożonych wynagrodzeń za 2023 r.
Czytaj więcej
Po niedawnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego nowy rząd Mateusza Morawieckiego zamierza wypłacić...
Prokuratorów dotyczą te same zasady. Wskazał to sam Trybunał, w uzasadnieniu wyroku pisząc, iż „wynagrodzenie zasadnicze prokuratorów prokuratur rejonowych i okręgowych jest równe wynagrodzeniu zasadniczemu sędziów w takich samych jednostkach organizacyjnych sądów powszechnych”.