PTPA to organizacja prawników i prawniczek działająca na rzecz zasady równości, praw człowieka i przeciwdziałania dyskryminacji. Organizacja ta przedstawiła opinię „amicus curiae” w sprawie adwokatki, z którą rozwiązano współpracę w czasie urlopu po urodzeniu dziecka. Zdaniem PTPA był to przykład nierównego traktowania ze względu na macierzyństwo. Towarzystwo zwraca uwagę na szerszy problem – braku odpowiednich gwarancji dla adwokatek w czasie ciąży i wczesnego macierzyństwa.
– Jako adwokatki, z uwagi na konieczność zachowania całkowitej niezależności, mamy zakaz wykonywania zawodu w formie umowy o pracę – mówi adw. Daria Skrzypczak-Kozikowska, współautorka wspomnianej opinii oraz przewodnicząca zespołu ds. kobiet w NRA. – Mam nadzieję, że sprawa okaże się precedensowa i jej rozstrzygnięcie pozwoli rozpocząć szerszą dyskusję na temat form współpracy z adwokatkami, które w okresie ciąży i wczesnego macierzyństwa często spotykają się z brakiem stabilności zarówno co do współpracy, jak i świadczeń związanych z macierzyństwem – dodaje.
Czytaj więcej
Dyskryminacja ze względu na macierzyństwo to dyskryminacja powodu płci
W opinii „amicus curiae” PTPA wskazało, powołując się na orzecznictwo TSUE oraz sądów polskich, że dyskryminacja ze względu na macierzyństwo jest formą dyskryminacji z powodu płci oraz że o nierównym traktowaniu w zatrudnieniu można mówić także przy umowach cywilnoprawnych.
Czy jednak właściwym kryterium dyskryminacji nie jest tu forma zatrudnienia?