Prezes NRA przypomina, że pomoc prawna ma służyć ochronie faktycznej równości obywateli wobec prawa, niezależnie od ich sytuacji materialnej. Zwraca uwagę na orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, który wskazywał, że prawo pomocy prawnej z urzędu ma rangę konstytucyjną oraz wynikającą z wiążących Polskę międzynarodowych standardów ochrony praw człowieka i nie dotyczy tylko spraw karnych, ale wszystkich spraw rozpoznawanych przez sądy, co z kolei wiąże się z gwarancją realizacji prawa do sądu.
Czytaj więcej
Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało samorządy prawnicze, że zamierza wszcząć prace mające...
Z tego powodu nieuzasadnione jest jego zdaniem różnicowanie sytuacji adwokatów świadczących pomoc prawną z urzędu i radców Prokuratorii Generalnej RP, poprzez określenie różnej wysokości opłat za takie same sprawy i w takich samych postępowaniach. Przypomnijmy, że Prokuratoria Generalna to jednostka powołana do zapewniania ochrony prawnej interesów Rzeczypospolitej Polskiej, w tym Skarbu Państwa. Przysługuje jej wyłączne zastępstwo Skarbu Państwa przed Sądem Najwyższym, ale może też przejąć zastępstwo przed sądami powszechnymi i polubownymi, jeżeli wymaga tego ochrona ważnych praw lub interesów Skarbu Państwa.
Stawki dla radców Prokuratorii za wykonywanie zastępstwa osoby zastępowanej w sprawach majątkowych w pierwszej instancji, w których wartość przedmiotu sprawy wynosi:
a) do 5000 zł – uiszcza się opłatę w wysokości 900 zł,