Dwie dywizje liderów na rynku prawniczym. Rekomendacje dla najlepszych

Nie byliśmy pewni, jaki rezultat przyniesie podział na dwie grupy kancelarii: większych i mniejszych. Jedni wykorzystali daną im szansę zaistnienia. Inni – do potwierdzenia swej pozycji.

Aktualizacja: 22.06.2023 06:12 Publikacja: 22.06.2023 03:00

Dwie dywizje liderów na rynku prawniczym. Rekomendacje dla najlepszych

Foto: Adobe Stock

O zwycięstwie decydowało uznanie środowiska prawniczego, pozycja w międzynarodowych rankingach oraz opinie prawników przedsiębiorstw i ekspertów z rynków kapitałowych.

Zobacz wynik ogólny rekomendacji

Najlepiej wypadły dwie kancelarie: Rymarz, Zdort, Maruta, Wachta, Gasiński, Her i Wspólnicy oraz Clifford Chance, i to oni są liderami Dywizji Pierwszej, grupującej największe kancelarie działające w Polsce. Sklasyfikowaliśmy w niej także ubiegłorocznych liderów poszczególnych praktyk, którzy – choć działają w mniejszych kancelariach (mieli prawo wyboru dywizji) – stanęli w szranki z najmocniejszymi. Kategorii, w których rywalizowali było 19 i w każdej mamy liderów – indywidualnie i grupowo.

Sześć obszarów

Obie zwycięskie kancelarie cieszą się uznaniem w sześciu obszarach. Rymarz, Zdort, Maruta, Wachta, Gasiński, Her i Wspólnicy zyskał wyróżnienie w ochronie prywatności i danych osobowych; prawie handlowym, korporacyjnym, fuzjach i przejęciach; prawie zamówień publicznych; private equity; rynkach kapitałowych i doradztwie regulacyjnym oraz TMT (informatyka, media, telekomunikacja).

Zobacz wynik rekomendacji - dywizja I

U Clifford Chance były to kategorie: sądowe rozwiązywanie sporów i arbitraż; restrukturyzacje i upadłości; private equity; prawo handlowe, korporacyjne, fuzje i przejęcia; prawo bankowe i finansowe; nieruchomości.

Jeśli jednak do wyniku zespołu Rymarz, Zdort, Maruta dodać dziewięć indywidualnych wyróżnień dla prawników tej kancelarii to okaże się, że niedawny mariaż dwóch konkurujących firm prawniczych zapewnił im absolutne zwycięstwo.

Prawnicy Clifford Chance w kategorii indywidualnej uplasowali się na drugim miejscu i sześć razy wskazywano ich jako liderów.

Pierwszą trójkę zamyka Dentons z pięcioma wyróżnieniami zespołowymi (energetyka i zasoby naturalne, nieruchomości, prawo pracy, prawo zamówień publicznych, restrukturyzacje i upadłości). Oprócz tego prawnicy Dentonsa uplasowali się wśród liderów w tegorocznym rankingu w czterech kategoriach.

Warto odnotować wysoką, czwartą w zestawieniu pozycję kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy (nominowani w kategoriach: ochrona prywatności i danych osobowych, prawo konkurencji i antymonopolowe, prawo własności intelektualnej oraz TMT). A jeśli dodamy do tego aż pięć wyróżnień indywidualnych, to w ogólnej liczbie punktów osobistych i kancelaryjnych okaże się, że zremisują z Dentonsem.

Po dwa wyróżnienia grupowe otrzymało osiem kancelarii, które wzięły udział w rankingu. To KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy; Gessel, Koziorowski; Domański Zakrzewski Palinka; Kopeć Zaborowski; Filipiak Babicz Legal; Sołtysiński Kawecki & Szlęzak; Rö Radwan-Röhrenschef Petruczenko oraz Głuchowski Siemiątkowski Zwara i Partnerzy. Warto jednak odnotować, że w tym gronie są też liderzy indywidualni, którzy otrzymali po trzy wyróżnienia osobiste (Kopeć Zaborowski; Głuchowski Siemiątkowski Zwara i Partnerzy). W zestawieniu mamy jeszcze PwC Legal Żelaźnicki, która dostała jedno wyróżnienie zbiorowe, ale aż trzy indywidualne, co każe odnotować ten wynik.

Wybitni specjaliści

17 pozostałych kancelarii tak jak PwC zdobyło po jednym wyróżnieniu. Są to: Kubas Gos Gałkowski; White & Case; WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr; Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy; PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień | Littler; Kancelaria APŁ – Aneta Pacek-Łopalewska; Modzelewska & Paśnik; Affre i Wspólnicy; Łaszczuk i Wspólnicy; Baker McKenzie; Kieszkowska Rutkowska Kolasiński; JDP Drapała & Partners; SSW Pragmatic Solutions; Allen & Overy M. Pędzich; Barta Litwiński; CMS i GNZ Legal Gorzelnik Nentwig Ziębiński. Prawnicy zdecydowanej większości z nich zostali ponadto uhonorowani indywidualnie, bo też działalność ich kancelarii zazwyczaj jest wyspecjalizowana w konkretnym obszarze – to uzasadnia pozycję lidera przynajmniej jednego prawnika. Kancelaria Kieszkowska Rutkowska Kolasiński zrobiła nawet krok więcej, bo wprowadziła aż dwójkę swych prawników na pozycję liderów w kategorii prawo farmaceutyczne i medyczne. Ta sztuka udała się zresztą także prawnikom z kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy. I to dwukrotnie: w kategorii ochrona prywatności i danych osobowych oraz prawo własności intelektualnej. Xawery Konarski z tej kancelarii może zostać uznany za najwszechstronniejszego prawnika w zestawieniu. Zyskał bowiem uznanie aż w trzech kategoriach: ochrona prywatności i danych osobowych, prawo własności intelektualnej oraz TMT.

Mocna pozycja liderów

Wskazania rynku i lokaty w międzynarodowych rankingach potwierdziły pozycję w poszczególnych branżach Macieja Zaborowskiego (prawo karne dla biznesu oraz TMT), Jacka Pawłowskiego, Piotra Andrzejczaka i Sławomira Łuczaka (doradzanie prywatnym klientom), Jakuba Gorzelnika, Arkadiusza Krasnodębskiego i Marka Durskiego (energetyka i zasoby naturalne), Pawła Litwińskiego (ochrona prywatności i danych osobowych), Aleksandry Bańkowskiej i Grzegorza Namiotkiewicza (prawo bankowe i finansowe), Andrzeja Zwary i Sylwii Zielezińskiej (prawo budowlane), Tomasza Siemiątkowskiego, Agnieszki Janickiej i Pawła Rymarza (prawo handlowe, korporacyjne, fuzje i przejęcia), Pawła Zdorta (private equity), Patryka Filipiaka (restrukturyzacje i upadłości), Bartłomieja Wachty (zamówienia publiczne), Agaty Pacek-Łopalewskiej i Agnieszki Skorupińskiej (prawo ochrony środowiska) czy Aleksandry Minkowicz-Flanek, Marty Kopeć i Sławomira Parucha (prawo pracy).

Odnotujmy jeszcze, że indywidualnie wyróżniono dwóch wybitnych prawników z dużych kancelarii, które nie znalazły się w finałowych trójkach w poszczególnych kategoriach. To prof. Zbigniew Ćwiąkalski z SPCG (prawo karne dla biznesu) oraz Zbigniew Długosz z FTL Długosz Stolarski w kategorii prawo bankowe.

Druga nie gorsza

Spójrzmy teraz na wyniki w Dywizji Drugiej, w której sklasyfikowano kancelarie mniejsze, ale także mające już swoje miejsce na polskim prawniczym rynku.

Zobacz wynik rekomendacji - dywizja II

Tu też jest dwójka zwycięzców – warszawska kancelaria MFW Fiałek oraz kancelaria Markiewicz Sroczyński Mioduszewski z Krakowa. Obie uzbierały po sześć wyróżnień: po trzy grupowe i trzy indywidualne. Warszawiacy uzyskali wskazania w kategoriach: prawo handlowe, korporacyjne, fuzje i przejęcia, nieruchomości, private equity (w tym dwie osobiście dla mec. Mirosława Fiałka), a krakowianie – w TMT (informatyka, media, telekomunikacja), prawie własności intelektualnej, prawie konkurencji i antymonopolowym.

Miejsce trzecie należy się krakowskiej kancelarii Oleś Rysz Sarkowicz, która też ma trzy wyróżnienia grupowe (za doradztwo private clients, prawo handlowe, korporacyjne, fuzje i przejęcia oraz rynki kapitałowe i doradztwo regulacyjne) i jedną osobistą za rynki kapitałowe i doradztwo regulacyjne.

Dobrze wypadło siedem kancelarii, którym udało się dwukrotnie trafić na podium. Raczyński Skalski & Partners branża wyróżniła w prawie bankowym i finansowym oraz sądowym rozwiązywaniu sporów i arbitrażu, a ponadto zdobyli dwa wyróżnienia indywidualne (spory i arbitraż oraz prawo bankowe).

ALTO Legal Orczykowski, wyróżnieni rekomendacjami za private equity oraz rynki kapitałowe i doradztwo regulacyjne, zdobyli aż trzy rekomendacje indywidualne (dla Piotra Orczykowskiego za doradzanie prywatnym klientom, Tomasza Jabłońskiego za rynki kapitałowe oraz Rafała Kozłowskiego za private equity).

Mocni w energetyce

RKKW – Kwaśnicki, Wróbel & Partnerzy może się pochwalić laurem w kategorii private clients oraz energetyce i zasobach naturalnych. Indywidualne wyróżnienie w tej dziedzinie trafiło do Krzysztofa Wróbla, a ponadto Witolda Sławińskiego wyróżniono w kategorii zamówienia publiczne.

Liderzy i autorytety

Ożóg Tomczykowski ma dobrą lokatę w dziedzinach: doradzanie prywatnym klientom (Paweł Tomczykowski został tu też wyróżniony indywidualnie) oraz postępowania sporne i arbitrażowe.

Kancelaria Krzysztof Rożko i Wspólnicy znalazła się wśród wyróżnionych w dziedzinach private equity, rynki kapitałowe i doradztwo regulacyjne, a SKP Ślusarek Kubiak Pieczyk ma rekomendacje w dziedzinach TMT oraz prawo własności intelektualnej – co nie dziwi, gdy przypomnieć, że mec. Maciej Ślusarek jest obok Ryszarda Markiewicza jednym z liderów w kategorii prawo własności intelektualnej. Gdy chodzi o kategorie prawo bankowe i finansowe oraz prawo budowlane – tu z wysokiej pozycji cieszyć się może kancelaria Gardocki i Partnerzy.

Swoje miejsce w rankingu mają uznani fachowcy, którzy rozwijają kancelarie w ich specjalności – jak mec. Mikołaj Pietrzak, jeden z liderów kategorii prawo karne dla biznesu (zespołowo i osobiście), Bartłomiej Raczkowski i prof. Arkadiusz Sobczyk (prawo pracy), Karol Tatara i Piotr Zimmerman (restrukturyzacje i upadłości, Jolanta Budzowska (prawo medyczne i farmaceutyczne), Rafał Siemieniec (nieruchomości), Karol Kamiński (zamówienia publiczne).

Kto i jak wybierał

Wyróżnień uczestnikom rankingu w 19 kategoriach udzielały kancelarie, które musiały wybierać także spośród konkurentów.

O zdanie pytaliśmy także prawników z Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw (PSPP) oraz ekspertów z rynku kapitałowego.

Zliczone głosy oraz kwestie sporne i wyniki remisowe rozstrzygała kapituła redakcyjna złożona z zastępcy redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej” Tomasza Pietrygi, szefa działu prawa red. Ewy Szadkowskiej oraz jej zastępców – Marka Kobylańskiego i Wojciecha Tumidalskiego. Wszystko robiliśmy pod okiem audytora – mec. Witolda Daniłowicza. Pod uwagę brane były także osiągnięcia kancelarii oraz jej prawników w międzynarodowych rankingach – i niekiedy właśnie to przesądzało o ostatecznym wyniku.

Wszystkim wyróżnionym, a także tym, którzy otarli się o podium – serdecznie gratulujemy!

Zobacz pełne wyniki Rankingu

O zwycięstwie decydowało uznanie środowiska prawniczego, pozycja w międzynarodowych rankingach oraz opinie prawników przedsiębiorstw i ekspertów z rynków kapitałowych.

Zobacz wynik ogólny rekomendacji

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ABC Firmy
Nowa usługa w aplikacji mObywatel 2.0. Ministerstwo: to przełom
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Sądy i trybunały
Wznowienie postępowania z powodu "neosędziego"? Sąd nie czuje się związany wyrokiem ws. Wałęsy
Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Sądy i trybunały
Ujawniono drugi przypadek inwigilowania Pegasusem sędziego w Polsce
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?