CKPP zostało stworzone przez samorząd radców prawnych we współpracy z Norwegian Refugee Council i Fundacją Dialog z Białegostoku. Zaczęło działać w grudniu 2021 r., udzielając pomocy uchodźcom przy granicy z Białorusią. Od marca 2022 r. przeniosło się do Warszawy i skierowało wysiłki głównie na wsparcie osób uciekających przed wojną w Ukrainie. Od czerwca 2022 r. zaczęła się współpraca z NRC, który w dużej mierze finansuje działalność centrum. Od tego czasu (do grudnia 2022 r.) CKPP udzieliło prawie 7000 porad, z czego ponad 2500 dotyczyło legalizacji pobytu, prawie 2200 wydania dokumentów, a 1149 dostępu do świadczeń i edukacji. Udzielono 545 porad z prawa pracy, a 474 dotyczących kwestii mieszkaniowych.
Stronę internetową CKPP odwiedzono w tym czasie ponad 17,5 tys. razy. Centrum organizowało także szkolenia dla prawie 500 prawników polskich i ukraińskich. Obecnie bowiem to głównie prawniczki z Ukrainy udzielają porad w CKPP.
W tym roku centrum chce ustawić namiot pomocy prawnej przy Dworcu Wschodnim (prowadzony przez NRC).
– Konsultantki CKPP udzielają w punkcie przesiadkowym informacji prawnej. Przyjeżdżają tam uchodźcy z Ukrainy. – tłumaczy Magdalena Bartosiewicz, koordynatorka CKPP. – Kontaktują się z nami przede wszystkim osoby, które przybyły do Polski po raz pierwszy, więc ich pytania są podobne do tych sprzed roku – dodaje.
Głównym tematem wciąż jest legalizacja pobytu (niedawno zmieniła się ustawa w tej kwestii) i sprawy socjalne.