CKPP powstało jeszcze w ubiegłym roku jako grupa robocza samorządu radcowskiego, mająca na celu udzielanie pomocy uchodźcom na granicy polsko-białoruskiej. Od marca zajęło się także pomocą osobom, które uciekły z Ukrainy powodu wojny.
– Wielu radców chciało pomagać na granicy, działania prawników na miejscu były siłą rzeczy ograniczone – mówi Włodzimierz Chróścik, prezes Krajowej Izby Radców Prawnych. – Zaczynaliśmy od całodobowej pomocy w wielu miejscach w Polsce, ale uznaliśmy, że jeśli chcemy być skuteczni dłużej, należy stworzyć bardziej zorganizowaną formę pomocy – dodaje.
W czerwcu 2022 r. KIRP weszła we współpracę z dwoma partnerami – Norwegian Refugee Council w Polsce (przekazało KIRP dofinansowanie na dalsze działania centrum z funduszy German Federal Foreign Office) oraz Fundacją Dialog z Białegostoku (wsparcie od strony technicznej).
Czytaj więcej
W Hajnówce uruchomiono właśnie Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej, w którym świadczona będzie bez...
Najczęstsze pytania
Centrum działa obecnie w formie infolinii. Początkowo porad udzielali w niej polscy prawnicy-wolontariusze, obecnie robi to 14 prawniczek ukraińskich – osiem z nich pracuje w biurze w Warszawie (jest tam możliwość konsultacji osobistej), cztery w Lublinie i dwa we Wrocławiu.