#RZECZoPRAWIE - Robert Hernand: kasacje prokuratora generalnego nie zatkają Sądu Najwyższego

Ilość kasacji wnoszonych przez prokuratora generalnego nigdy nie była masowa. Zmienione w tym roku zasady wnoszenia tych kasacji raczej tego nie zmienią - uważa zastępca Prokuratora Generalnego, prokurator Robert Hernand.

Aktualizacja: 14.07.2016 15:38 Publikacja: 14.07.2016 14:30

Robert Hernand

Robert Hernand

Foto: rp.pl

Od kilku miesięcy obowiązują nowe zasady wnoszenia kasacji przez ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego. Na czym polegają takie kasacje? - pytała Ewa Usowicz gościa czwartkowego programu #RZECZoPRAWIE.

Kasacja jest nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia od wyroku sądu II instancji. Mogą składać ją strony postępowania karnego, a taką specjalną kasację także prokurator generalny - minister sprawiedliwości i rzecznicy: praw obywatelskich i praw dziecka. Jest jednak różnica między kasacją prokuratora regionalnego czy okręgowego a kasacją prokuratora generalnego. Prokurator generalny składa kasację w zakresie uchybień z art. 439 kodeksu postępowania karnego, czyli bezwzględnych przyczyn odwoławczych oraz rażącego naruszenia prawa, które miało istotny wpływ na rozstrzygniecie. Kasacja prokuratora generalnego przysługuje od każdego prawomocnego orzeczenia sądu. W przypadku prokuratora regionalnego czy okręgowego są pewne ograniczenia ustawodawcy. A pewna  nowością od 15 kwietnia 2016 r. jest możliwość wniesienia kasacji od kary, od rażącej niewspółmierności kary w przypadku zbrodni.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Subskrybuj
gazeta
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem