Aktualizacja: 14.07.2016 15:38 Publikacja: 14.07.2016 14:30
Robert Hernand
Foto: rp.pl
Od kilku miesięcy obowiązują nowe zasady wnoszenia kasacji przez ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego. Na czym polegają takie kasacje? - pytała Ewa Usowicz gościa czwartkowego programu #RZECZoPRAWIE.
Kasacja jest nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia od wyroku sądu II instancji. Mogą składać ją strony postępowania karnego, a taką specjalną kasację także prokurator generalny - minister sprawiedliwości i rzecznicy: praw obywatelskich i praw dziecka. Jest jednak różnica między kasacją prokuratora regionalnego czy okręgowego a kasacją prokuratora generalnego. Prokurator generalny składa kasację w zakresie uchybień z art. 439 kodeksu postępowania karnego, czyli bezwzględnych przyczyn odwoławczych oraz rażącego naruszenia prawa, które miało istotny wpływ na rozstrzygniecie. Kasacja prokuratora generalnego przysługuje od każdego prawomocnego orzeczenia sądu. W przypadku prokuratora regionalnego czy okręgowego są pewne ograniczenia ustawodawcy. A pewna nowością od 15 kwietnia 2016 r. jest możliwość wniesienia kasacji od kary, od rażącej niewspółmierności kary w przypadku zbrodni.
Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.
Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Mój klient nie przyznał się do zarzucanych mu czynów; złożył oświadczenie dotyczące swojej kondycji zdrowotnej –...
Rzecznik Praw Pacjenta wypłaci pacjentowi najwyższą możliwą do przyznania sumę świadczenia kompensacyjnego z Fun...
Sąd Najwyższy uznał w środę częściowo skargi Karola Nawrockiego i Marka Jakubiaka, którzy zakwestionowali niektó...
Czy złożenie w akcie notarialnym nieprawdziwego oświadczenia stanowi przestępstwo? Sprawę, na kanwie historii z...
Wiemy, że maturzyści i ósmoklasiści często pragną sprawdzić swoje odpowiedzi zaraz po zakończeniu egzaminu. Dzię...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas