Stowarzyszenie ELSA przygotowało kolejne już badanie „Studenci prawa w Polsce".
– W tym roku w badaniu wzięło udział 874 studentów z ponad 20 wydziałów prawa – mówi „Rzeczpospolitej" Natalia Sałata, wiceprezes ds. marketingu ELSA Poland.
W ankiecie ELSA zapytała o najistotniejsze problemy studentów i młodych prawników na rynku pracy. Największa liczba respondentów wskazała na niskie zarobki (70 proc.) oraz problemy ze znalezieniem pracy (60 proc.). Kłopoty zaczynają się już na etapie praktyk. Z badania wynika, że zdecydowana większość studentów nie odbywała ich jeszcze w czasie studiów, a jeżeli już, to zwykle tylko raz. Jednocześnie prawie połowa praktykantów nie otrzymywała wynagrodzenia za swoją pracę.
– Rzeczywiście, na rynku prawniczym wciąż utrzymuje się tendencja do oferowania nieodpłatnych praktyk – potwierdza Natalia Sałata. W związku z tym ELSA wyszła z inicjatywą propagowania ich odpłatności przez Program Certyfikacji Praktyk „Dobra Praktyka".
– Tym kancelariom, które spełniać będą określone warunki, tj. zaproponują odpowiednią umowę z praktykantem, ubezpieczenie, i zgodzą się poddać weryfikacji chcemy nieodpłatnie przyznawać graficzny znak Dobra Praktyka – wyjaśnia przedstawicielka stowarzyszenia.