Dlaczego prezydent się waha

Decyzję o wyborze prokuratora generalnego opóźnia sprawa doboru jego zastępców

Publikacja: 05.03.2010 05:14

Nie wiadomo, kogo do współpracy dobrałby Andrzej Seremet

Nie wiadomo, kogo do współpracy dobrałby Andrzej Seremet

Foto: Fotorzepa, Pio Piotr Guzik

Prezydent Lech Kaczyński nie podjął decyzji o tym, kto zostanie prokuratorem generalnym: Edward Zalewski czy Andrzej Seremet – wynika z informacji „Rzeczpospolitej”.

W środę Lech Kaczyński powiedział PAP, że ogłosi decyzję w czwartek. Ale już wczoraj Władysław Stasiak, szef Kancelarii Prezydenta, stwierdził, że w tej sprawie nie ma pośpiechu.

– Mało jest postanowień tak ważnych dla bezpieczeństwa obywateli, jak wskazanie prokuratora generalnego – powiedział Stasiak i dodał, że prezydent oczekuje od prokuratora generalnego „rzetelności, doświadczenia i merytoryczności”.

Dlaczego prezydentowi tak trudno wybrać między obecnym prokuratorem krajowym a sędzią z Krakowa?

Jak nieoficjalnie dowiedziała się „Rz”, Lech Kaczyński może zwlekać z decyzją, bo nie wie, jakich ludzi kandydaci dobiorą sobie na zastępców. Sprawa jest istotna, bo prokurator generalny wraz ze współpracownikami przejmie władzę nad prokuratorami na sześć lat. Zdecyduje o obsadzie śledczych na kluczowych stanowiskach, m.in. w Prokuraturze Generalnej (zastąpi Prokuraturę Krajową).

Na korzyść Edwarda Zalewskiego przemawia głównie to, że doskonale zna prokuraturę i przeszedł praktycznie wszystkie jej szczeble. – Daje gwarancję, że prokuratura będzie sprawnie funkcjonowała – mówi informator „Rz” z otoczenia prezydenta.

W przypadku Zalewskiego jest jednak inny problem. Choć sam wielokrotnie odcinał się od politycznych etykiet, uchodzi za człowieka związanego z Platformą. Prezydent może się obawiać, że dobierze sobie ludzi, którzy mu się nie spodobają.

Dlatego Lech Kaczyński wolałby na tym stanowisku obsadzić sędziego z krakowskiego sądu apelacyjnego – Andrzeja Seremeta. Problem w tym, że z kolei jego przyszłe zaplecze to wielka zagadka.

Główną wadą Seremeta ma też być brak doświadczenia prokuratorskiego. Z naszych informacji wynika, że sędzia nie znał zbyt wielu nazwisk prokuratorów. – Jego wybór może być zbyt dużym ryzykiem– mówi nasz informator z Pałacu Prezydenckiego.

Dodatkowo prezydent ma dwie sprzeczne opinie dotyczące procedury wyboru zastępców przyszłego prokuratora generalnego. Miały odpowiedzieć na pytanie, czy muszą ich zatwierdzać i prezydent, i premier.

Prezydent Lech Kaczyński na podjęcie trudnej decyzji ma już niewiele czasu. Prokuratora generalnego powinien wybrać do 7 marca.

[ramka][srodtytul]Przepisy[/srodtytul]

Zgodnie z nowelą ustawy o prokuraturze zastępców prokuratora generalnego na jego wniosek powołuje prezydent. Jego decyzja wymaga kontrasygnaty premiera. Wynika to z konstytucji. Art. 144 wskazuje, że akty urzędowe wymagają dla swojej ważności podpisu premiera. Wymienia też akty, które takiej kontrasygnacie nie podlegają i stanowią prezydenckie prerogatywy. Prokurator generalny i jego zastępcy nie są tam wymienieni.

[i]—t.piet[/i][/ramka]

[ramka][b] [link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2010/03/05/dlaczego-prezydent-sie-waha/]SKOMENTUJ TEN ARTYKUŁ[/link] [/b] [/ramka] [ramka][b] Przeczytaj rozmowę "RZ":[/b]

[i][b]- z Andrzejem Seremetem: [/b][/i][link=http://www.rp.pl/artykul/406062,409067_Ocen_okresowych_nie_nalezy__z_gruntu_odrzucac.html]"Ocen okresowych nie należy z gruntu odrzucać"[/link]

[i][b]- Edwardem Zalewskim:[/b][/i] [link=http://www.rp.pl/artykul/406062,421052_W_prokuraturze_trzeba_zatrzymac_pasjonatow.html]"W prokuraturze trzeba zatrzymać pasjonatów"[/link] i [link=http://www.rp.pl/artykul/406062,414614_Prokuratura_musi__sie_przestawic__na_niezaleznosc.html]"Prokuratura musi się przestawić na niezależność"[/link][/ramka]

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem