Teraz jego kandydatura trafi do Rady Prokuratorów do opinii, potem do prezydenta, który za kontrasygnatą premiera, powołuje zastępców prokuratora generalnego.
Janecki, szef Prokuratury Okręgowej w Warszawie, wcześniej ubiegał się o stanowisko prokuratora generalnego. – Zaimponował mi swoim wystąpieniem przed Krajową Radą Sądownictwa (która przesłuchiwała kandydatów – red.), to bardzo dobry prokurator, dodatkowo zna warszawską specyfikę – mówił o nim w piątek prokurator generalny Andrzej Seremet, który ogłosił kandydaturę Janeckiego.
Przyszły wiceszef Prokuratury Generalnej ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, ale związał się ze stolicą. W 1992 roku rozpoczął aplikację w Prokuraturze Rejonowej Warszawa Praga-Północ, od 1995 r. pracował w Prokuraturze Warszawa-Mokotów, a od 1998 r. w Prokuraturze Okręgowej, w wydziale ds. przestępczości zorganizowanej. W 2007 r. ówczesny minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski powierzył mu kierowanie nią.
Znajomy Janeckiego wspomina, że funkcję szefa Prokuratury Warszawa-Śródmieście (pełnił ją w latach 2000 – 2003) stracił, bo nie uległ naciskom przełożonych, by umorzyć sprawę likwidatora majątku SdRP Karola Ś., któremu zarzucono utrudnianie kontroli skarbowej.
45-letni Janecki jest żonaty, ma córkę, lubi muzykę klasyczną, sportów (poza rowerem) raczej nie uprawia.31 marca prezydent Lech Kaczyński zaakceptował trzech zastępców nowego prokuratora generalnego: Marka Jamrogowicza, Marzenę Kowalską i Roberta Hernanda. Oprócz tego z urzędu zastępcami są prokuratorzy wojskowy i z IPN.