[b]Wynika to jednoznacznie z odpowiedzi ministra finansów na interpelację poselską nr 8505, w której potwierdził swoje stanowisko wyrażone już kilka lat temu w piśmie z 30 grudnia 2004 r. (PP10-812-1022/04/MR/3545)[/b].
Z interpelacji wynika, że stanowisko zaprezentowane we wspomnianym piśmie ma swoje poparcie nie tylko w przepisach ustawy o VAT, ale również dyrektywy 112. Minister nie widzi zatem potrzeby zmiany tego stanowiska.
[srodtytul]Decyduje rodzaj zysków...[/srodtytul]
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na jej cel lub rezultat. Za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2 – 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym ich wykonanie prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym co do warunków wykonania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności. Na gruncie przepisów ustawy o PIT przychody uzyskiwane przez syndyka są kwalifikowane jako przychody z działalności wykonywanej osobiście.
Działalność prowadzoną przez syndyka należy zatem uznać za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, również wówczas gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.