Rozbieżności w praktyce sądów wywołuje kwestia kosztów zastępstwa procesowego w sprawach z odwołania od decyzji ZUS obciążającej członka zarządu spółki z o.o. za zobowiązania z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenia zdrowotne, na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Przepisy § 6 dwóch rozporządzeń ministra sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności adwokackie i radcowskie ([link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A59D654B63054A4B649BCBC84AC72C8C?id=167044]DzU z 2002 r. nr 163, poz. 1348[/link] i [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=167045]1349[/link]; dalej łącznie jako rozporządzenie) statuują normy o charakterze ogólnym, które wprowadzają co do zasady stosowanie stawek minimalnych uzależnionych od wartości przedmiotu sporu, także w sprawach „z zakresu ubezpieczeń społecznych” (tytuł rozdziału 3: Stawki minimalne w sprawach cywilnych, ze stosunku pracy i ubezpieczeń społecznych). W niektórych kategoriach spraw normami lex specialis w stosunku do § 6 prawodawca reguluje inne stawki. I tak w sprawach „o świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego i zaopatrzenia emerytalnego” stawka minimalna wynosi 60 zł (§ 12 ust. 2 rozporządzenia).
[srodtytul]Według Sądu Najwyższego[/srodtytul]
Sprawa z odwołania od decyzji ZUS ustalającej odpowiedzialność byłego członka zarządu spółki za zobowiązania z tytułu składek nie jest sprawą o świadczenie z ubezpieczenia społecznego. Znajduje więc doń zastosowanie przepis ogólny § 6, a nie § 12 ust. 2 rozporządzenia. [b]Jednoznacznie wskazał na to Sąd Najwyższy w uchwale z 9 marca 1993 r. (II UZP 5/93, OSNC z 1993 roku, nr 11, poz. 194)[/b], wyjaśniając, że: pełnomocnikowi ZUS (radcy prawnemu) za zastępstwo oddziału ZUS w sprawach o wymiar składek na ubezpieczenie społeczne przysługuje wynagrodzenie ustalone zgodnie z zasadami określonymi w § 10 rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 4 czerwca 1992 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie w postępowaniu przed organami wymiaru sprawiedliwości (obecnie § 6 rozporządzenia).
W uzasadnieniu uchwały wskazał zaś: „składki na ubezpieczenie społeczne nie są świadczeniami pieniężnymi z ubezpieczenia społecznego, lecz świadczeniami na to ubezpieczenie. Dlatego wykładnia gramatyczna § 17 rozporządzenia (obecnie § 12) przemawia przeciwko przyjęciu, że obejmuje on także sprawy o składki na ubezpieczenie społeczne. Wyłączenie spraw o składki na ubezpieczenie społeczne z zasad wynagradzania adwokatów przewidzianych w omawianym § 17 wynika także z wykładni celowościowej tego przepisu. Ma on bowiem na celu ochronę interesów świadczeniobiorców ze względu na społeczny charakter tych świadczeń. Nie można (…) przyjąć, że w katalogu spraw wymienionych w § 17 ust. 2 rozporządzenia mieszczą się też sprawy o składki na ubezpieczenie społeczne, a więc na finansowanie świadczeń, o których mowa w tym przepisie”.