Sam rozdział to nie wszystko

Prokurator generalny powinien mieć inicjatywę ustawodawczą i własny budżet

Aktualizacja: 16.04.2011 07:40 Publikacja: 16.04.2011 05:00

Sam rozdział to nie wszystko

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

– Gdybym był prokuratorem, to nie martwiłbym się bardzo tym, że o Prokuraturze Generalnej nie wspomina konstytucja – mówił wczoraj  na  międzynarodowej konferencji „Polska prokuratura w świetle przemian ustrojowych 2010 r." Stanisław Dąbrowski, pierwszy prezes Sądu Najwyższego. I przywoływał sądy, które w konstytucji są zapisane,  a nadzór administracyjny ministra sprawiedliwości nad sądami nadal funkcjonuje. Nie obyło się też bez podsumowań pierwszego roku działania PG.

– Wskazane jest zapewnienie prokuratorowi generalnemu inicjatywy ustawodawczej – wymieniał dzisiejsze braki  prok. Ryszard Tłuczkiewicz z PG, który rozdział funkcji nazwał krokiem milowym.

Podkreślał, że  nie jest prawidłowy stan, w którym niezależny od władzy wykonawczej organ ochrony prawnej nie może kierować projektów zmian w prawie bezpośrednio do ustawodawcy, może tylko sugerować takie działania np. ministrowi sprawiedliwości czy posłom.

Tłuczkiewicz wspominał też o braku prawa do wydawania aktów normatywnych (jako przykład podawał regulamin urzędowania prokuratur)  i zapewnieniu odrębności budżetowej. Głównym dążeniem PG jest jednak zapewnienie jej miejsca w konstytucji. O swoim poparciu dla tej inicjatywy przekonywał Krzysztof Kwiatkowski, minister sprawiedliwości.

– Najważniejszą zmianą w wymiarze ustrojowym  w tej kadencji parlamentu i za  tego rządu  jest  rozdział funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego – podkreślał minister.

W dyskusji brali udział prokuratorzy, sędziowie i przedstawiciele resortu sprawiedliwości.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo