Obie uchwały zaskarżył do SN minister sprawiedliwości.
Walne to nie sąd dyscyplinarny
Przedmiotem pierwszej była uchwała nr 5/13/170, którą 2 marca 2013 r. podjęło walne zgromadzenie notariuszy Izby Notarialnej w Katowicach. Nakładała ona na notariuszy obowiązek zapłaty 200 zł za każdy dzień nieobecności na walnym zgromadzeniu notariuszy izby notarialnej lub na szkoleniu. Minister sprawiedliwości uznał, że takie obciążenie notariusza obowiązkiem majątkowym nie ma żadnej podstawy w prawie. Jego zdaniem prawo o notariacie nie przewiduje możliwości ustalenia opłaty, która swoim charakterem odpowiada karze dyscyplinarnej. Tym samym uchwała katowickiej Izby jest sprzeczna z Prawem o notariacie, a także z konstytucją.
Sąd Najwyższy podzielił te zarzuty, podkreślając, że walne zgromadzenie notariuszy naruszyło kompetencje sądu dyscyplinarnego, który w odrębnym postępowaniu może orzec o odpowiedzialności dyscyplinarnej notariusza za naruszenie obowiązków zawodowych. Musi jednak przy tym uwzględnić indywidualne okoliczności danej sprawy. SN uchylił zaskarżoną uchwałę.
Nie ma e-uchwał
Przedmiotem drugiej ze skarg była uchwała Rady Izby Notarialnej w Gdańsku z 20 kwietnia 2012r., nr 1/276/2012. Zmieniając regulamin wewnętrznego urzędowania Rady dopuściła możliwość podjęcia uchwały przez Radę bez odbycia posiedzenia, a jedynie przy wykorzystaniu poczty elektronicznej. Minister sprawiedliwości zarzucił jej sprzeczność m.in. z art. 36 § 1 ustawy Prawo o notariacie. Powołał się na orzecznictwo Sądu Najwyższego, z którego wynika, że wymóg obecności członków rady przy podejmowaniu uchwały, nie pozostawia wątpliwości, że jej podjęcie może odbyć się tylko na posiedzeniu rady.
Sąd Najwyższy uchylił zaskarżoną uchwałę uzasadniając m.in., że aktualne brzmienie art. 36 § 1 ustawy Prawo o notariacie nie pozwala na wprowadzenie możliwości głosowania i podejmowania uchwał przez radę izby notarialnej w trybie elektronicznym. Poza tym, zdaniem SN, żadna z wartości konstytucyjnych nie uzasadnia odstąpienia od dotychczasowej gramatycznej wykładni 36 § 1 ustawy Prawo o notariacie.