Konferencja dotyczyła sprawy projektowanych uprawnień ministra do wydania reformatoryjnych decyzji w przypadku rozpatrywania odwołania przez ministra od decyzji o odmowie wpisu na listę adwokatów i radców prawnych.
Zarówno adwokat Jacek Trela, reprezentujący Naczelną Radę Adwokacką, jak i Krajowa Rada Radców Prawnych podtrzymali krytyczne stanowisko dla proponowanych zmian. Adwokatów i radców wsparła także Krajowa Rada Sądownictwa, reprezentowana przez sędzię Sądu Najwyższego, Katarzynę Gonerę.
- Kwestia wprowadzenia dla ministra sprawiedliwości uprawnienia do wydawania decyzji merytorycznych (rewizyjnych) w postępowaniach odwoławczych od uchwał samorządowych odmawiających wpisu na listę adwokatów oznacza przejmowanie przez ministra zadań samorządu zawodowego adwokatów - podnieśli już w maju br. adwokaci w opinii przedłożonej resortowi sprawiedliwości.
Zwrócili wówczas uwagę, iż projektodawca uzasadnia ten zapis na płaszczyźnie art. 138 Kpa, tłumacząc to „potrzebą doprecyzowania regulacji ustawy". Jednak zdaniem NRA jest to nieuprawnione zawężenie tematu do materii ustawowej z pominięciem ustawy zasadniczej.
– Wyłączenie kompetencji ministra sprawiedliwości do wydawania decyzji rewizyjnych wynika z wyodrębnienia samorządów skupiających osoby wykonujące zawód zaufania publicznego i z określenia w art. 17 Konstytucji RP zasad sprawowania pieczy przez te samorządy – zaznaczyła adwokatura.