Jeszcze w czerwcu Naczelna Rada Adwokacka podejmie decyzje w sprawie ewentualnego protestu. Środowisko jest niezadowolone m.in. z niskich stawek za sprawy z urzędu, ale krytykuje też niekorzystne zmiany w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. Sejm uniemożliwił wskazywanie kandydatów na sędziów środowiskom prawniczym. Uwagi palestry dotyczą też m.in. rozporządzeń do nowej procedury karnej i ustawy o bezpłatnej pomocy prawnej.
Adwokaci rozmawiali o ewentualnym proteście z radcami prawnymi. Ci omawiali ten temat podczas ostatniego, weekendowego, posiedzenia Krajowej Rady Radców Prawnych. Po tym spotkaniu Dariusz Sałajewski, prezes KRRP, podkreślał, że radcowie prawni także zwracają uwagę na kwestie, o których mówi adwokatura. Pytany o sam protest wskazywał, że radcy nie będą podejmować działań, które mogą być postrzegane jako sprzeczne z prawem i mogłyby pogorszyć sytuację stron postępowania i funkcjonowania sądów.
Jak sytuację oceniają przedstawiciele innych zawodów?
Jarosław Polanowski, prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie, zwraca uwagę, że w środowisku prawniczym zauważalny jest duży ferment.
– Spory wywołała m.in. ustawa o bezpłatnej pomocy prawnej. Trwa bezpardonowa walka między podmiotami, które chcą mieć dostęp do rynku, nie tylko adwokatami i radcami prawnymi, ale także np. organizacjami pozarządowymi – mówi prokurator Polanowski.