Adwokaci z Poznania przeciwko fuzji z radcami i za złagodzeniem zasad etyki

Adwokaci zastanawiają się, czy zmienić zasady etyczne, łączyć się z radcami, czy też walczyć o większą liczbę członków korporacji.

Aktualizacja: 15.07.2015 19:18 Publikacja: 15.07.2015 19:00

Adwokaci z Poznania przeciwko fuzji z radcami i za złagodzeniem zasad etyki

Foto: 123RF

Do członków palestry trafia właśnie ankieta przygotowane przez zespół pracujący przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Jej wyniki mają pomóc w przygotowaniu wieloletniej strategii adwokatury.

Adwokaci i aplikanci adwokaccy mają m.in. odpowiedzieć na pytania o to, czy adwokatura powinna rozważać połączenie z samorządem radców prawnych, czy powinna się starać o zmianę kryteriów naboru na aplikację adwokacką na takie jak przy naborze na aplikację sądową (jest tam z góry określony limit miejsc) i promować różne sposoby dochodzenia do godności sędziego.

Władze samorządowe chcą także wiedzieć, czy zdaniem swoich członków powinny przeciwdziałać potencjalnemu odpływowi adwokatów do samorządu radcowskiego oraz czy adwokatura powinna walczyć o wzrost liczebności adwokatów przy założeniu, że rosnąć będzie liczba radców prawnych. Pytania dotyczą też zasad etycznych – ewentualnego zniesienia zakazu zatrudniania adwokatów na podstawie umowy o pracę, poluzowania lub zaostrzenia zakazu reklamy. Badani mają też odpowiedzieć na pytania o priorytety adwokatury, doskonalenie zawodowe, postępowanie dyscyplinarne.

Adwokaci w Poznaniu opowiedzieli się przeciwko fuzji z radcami

Na te same pytania odpowiadali już adwokaci i aplikanci w Poznaniu. Podczas dyskusji w NRA pojawiały się głosy, że pytania powinny być nieco zmodyfikowane.

– Ostatecznie jednak ankieta pozostała w takiej wersji, w jakiej była przeprowadzana wśród adwokatów i aplikantów izby poznańskiej – mówi prof. Maciej Gutowski, szef zespołu ds. opracowania strategii adwokatury przy NRA oraz dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu. – Przygotowaliśmy ją we współpracy z socjologami z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jej wyniki mają nam pomóc w przygotowaniu długofalowej strategii adwokatury – dodaje mecenas Gutowski.

Jak odpowiadali na pytania ankietowani w Poznaniu?

Zdecydowana większość, bo aż 70 proc. badanych, była przeciwna połączeniu z samorządem radcowskim. Ponad połowa (54 proc.) opowiedziała się za zniesieniem zakazu pracy na etacie, 66 proc. chętnie widziałoby złagodzenie zasad etyki dotyczących reklamy.

Jako priorytety samorządu – pod kątem wydawania środków – wskazano: doskonalenie zawodowe, działalność legislacyjną, szkolenie aplikantów, działalność wizerunkową, nadzór nad wykonywaniem zawodu, zwalczanie nieuczciwej konkurencji, pion dyscyplinarny i działalność integracyjną.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo