Będzie nowe stanowisko: asystent radcy w Prokuratorii Generalnej

Projekt nowelizacji ustawy o Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa wprowadza nową instytucję asystenta radcy.

Aktualizacja: 30.07.2015 12:24 Publikacja: 30.07.2015 11:34

Będzie nowe stanowisko: asystent radcy w Prokuratorii Generalnej

Foto: 123RF

Swoją opinię do przyjętego w czerwcu przez Radę Ministrów projektu nowelizacji ustawy o Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa przedstawił w poniedziałek Ośrodek Badań, Studiów i Legislacji Krajowej Rady Radców Prawnych.

Głównym założeniem przyjętego projektu jest „odciążenie" Prokuratorii Generalnej i przywrócenie tej instytucji charakteru jednostki przeznaczonej do zadań o szczególnej randze. Dlatego wyeliminowano z kręgu zainteresowań tej instytucji tzw. sprawy rutynowe. Prokuratoria będzie mogła przekazać je ministerstwom czy innym rządowym placówkom.

Zgodnie z projektem dla Prokuratorii zarezerwowane zostaną sprawy, w których wartość przedmiotu sporu przekraczać będzie 10 mln zł. Natomiast sprawy o niższej wartości (od 300 tys. zł do 10 mln) PG będzie mogła przekazywać urzędom, ale za ich zgodą. Ośrodek Badań przy KRRP zwraca jednak uwagę, iż kryterium finansowe nie będzie jedynym decydującym przy przekazywaniu spraw. Cały czas swoją aktualność zachowa przepis, w myśl którego przekazanie nie będzie możliwe w razie wystąpienia istotnego zagadnienia prawnego, potrzeby dokonania wykładni przepisów prawnych budzących poważne wątpliwości lub rozbieżności w orzecznictwie sądów.

Zdaniem autorów opinii, kontrowersje może budzić także rozszerzenie zakresu działania PG na zastępstwo procesowe „państwowych osób prawnych zajmujących się realizacją wybranych zadań publicznych z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, nauki, oświaty i wychowania oraz szkolnictwa wyższego", jeśli wymagać tego będzie ochrona ważnych praw i interesów dotyczących mienia państwowego. W opinii radcy wytykają, iż nie uzasadniono takiego rozszerzenia, koncepcja taka odwołuje się do przepisów obowiązujących przed II wojną światową oraz może powodować konflikt interesów, bowiem w dotychczasowej praktyce Prokuratoria zastępując Skarb Państwa występowała w sprawach przeciwko państwowym osobom prawnym, w tym realizującym zadania publiczne z zakresu kultury, nauki i szkolnictwa wyższego. Za przykład autorzy opinii wskazują liczne sprawy, w których Skarb Państwa zastępowany przez Prokuratorię Generalną występował przeciwko Polskiej Akademii Nauk czy Uniwersytetowi Jagiellońskiemu.

- Trudno jest w praktyce wyobrazić sobie współpracę Prokuratorii Generalnej, która w jednym procesie występuje przeciwko państwowej osobie prawnej, w innym podnosi zarzut braku legitymacji biernej po stronie Skarbu Państwa argumentując, iż legitymowana biernie jest państwowa osoba prawna nie biorąca udziału w procesie, a jeszcze w innym wykonuje zastępstwo procesowej tej państwowej osoby prawnej – czytamy w opinii.

Projekt nowelizacji wprowadza także nową instytucję asystenta radcy, którego zadaniem będzie „przygotowanie czynności radcy w postępowaniu przed sądami, trybunałami i innymi organami orzekającymi oraz zadania z zakresu administracji Prokuratorii Generalnej". Autorzy opinii mają wątpliwość czy takie stanowisko będzie cieszyło się powodzeniem oraz czym takie stanowisko ma przyciągnąć najlepszych chętnych w odróżnieniu od „typowych" zawodów i aplikacji prawniczych. Aplikacje czy funkcja asystenta sędziego umożliwiają podejście do egzaminu zawodowego, natomiast w przypadku asystenta radcy takiej drogi rozwoju nie ma. – Zastanowić należy się nad pomysłem skorelowania pełnienia tego typu funkcji z odbywaniem innej aplikacji. Naturalną wydaje się aplikacja radcowska, ze względu na podobną specyfikę i warsztat pracy – proponują autorzy opinii.

Zdziwienie budzi też uzasadnienie projektu, które zakłada, że wprowadzenie nowego stanowiska nie spowoduje konieczności zwiększenia środków przewidzianych na wynagrodzenia w budżecie Prokuratorii Generalnej.

Wątpliwa wydaje się również wysokość pensji takiego pracownika. – Z uwagi na prestiżowy charakter urzędu powinna ona być na tyle godziwa, żeby zapewnić odpowiednią kadrę (...), a nie będzie tylko pełniła funkcji administracyjno-biurowych – uważają autorzy opinii, którzy ostrzegają, iż wprowadzenie mechanizmów przewidzianych w projekcie, pomimo planowanego odciążenia PG, skutkować będzie więc koniecznością rozbudowy aparatu urzędniczego. Jednocześnie wobec małej atrakcyjności stanowiska asystenta radcy, finalnie może dojść do sytuacji, w której znacznie bardziej obciążeni radcowie Prokuratorii nie będą mieli odpowiedniego wsparcia, co w zakresie zwiększenia obciążenia także sprawami państwowych osób prawnych stawia zasadność nowelizacji pod znakiem zapytania – podnosi Ośrodek Badań, Studiów i Legislacji KRRP.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
ZUS
Obniżki składki zdrowotnej na razie nie będzie. Niektóre firmy zapłacą więcej
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku