Ze zbioru zasad etyki adwokackiej i godności zawodu zniknęły właśnie kazuistyczne zapisy zakazujące członkowi palestry m.in. zasiadywanie w zarządach spółek prawa handlowego. Teraz to godność zawodu, niezależność adwokata oraz dobre imię adwokatury wyznaczają granice, w jakich muszą się poruszać członkowie palestry łączący prawniczą działalność z innymi zarobkowymi zajęciami.
Realizacja obietnic
„Krajowy Zjazd Adwokatury rekomenduje rozszerzenie możliwości pełnienia przez adwokatów funkcji członka zarządu oraz prokurenta w spółkach prawa handlowego, w tym w szczególności w spółkach kapitałowych" – tak brzmiał fragment uchwały nr 20 podjętej 26 listopada 2016 r. podczas Krajowego Zjazdu Adwokatury w Krakowie. Ten postulat udało się zrealizować dopiero trzy lata później, 21 września 2019 r. podczas wyjazdowego posiedzenia Naczelnej Rady Adwokackiej w Białymstoku.
W tym celu zmieniono cały par. 9 adwokackiego kodeksu etyki. Wedle nowych regulacji z zawodem adwokata nie wolno łączyć zajęć, których wykonywanie uwłaczałoby godności zawodu adwokata lub ograniczało jego niezależność oraz podważało zaufanie do adwokatury (co brzmi podobnie do obowiązujących dotąd regulacji).
Wskazuje się w nim również, iż łączenie zajęć nie może prowadzić do obniżenia jakości świadczonej przez adwokata pomocy prawnej lub utraty zaufania będącego podstawą stosunku wiążącego adwokata z jego klientem.
Czytaj także: