Od 1 lipca nowy wymóg dla niektórych kierowców. Bez tego nie wjadą

Od 1 lipca 2024 r. w Warszawie zaczyna działać pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu, a więc także nowa naklejka na szybę uprawniająca samochody spalinowe do wjazdu do takich stref. Za jej brak kierowcom grozi spory mandat. Kto musi wykupić specjalną naklejkę, a kto jej nie potrzebuje?

Aktualizacja: 16.06.2024 10:17 Publikacja: 04.06.2024 11:54

Znak Strefy Czystego Transportu na krakowskim Kazimierzu

Znak Strefy Czystego Transportu na krakowskim Kazimierzu

Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Pierwsza Strefa Czystego Transportu zacznie obowiązywać gdzie indziej niż w Krakowie, choć wcześniej władze tego miasta wielokrotnie próbowały ją wprowadzić. Po unieważnieniu przez sąd administracyjny uchwały krakowskich rajców, w stolicy Małopolski wciąż trwają prace nad nową.

Czytaj więcej

Strefa czystego transportu w Krakowie: będzie, ale później

Obszar Strefy Czystego Transportu w Warszawie

W tej sytuacji pionierem będzie Warszawa. Od 1 lipca SCT obejmie obszar 37 km kw. stolicy — większość Śródmieścia i fragmenty otaczających je dzielnic. Wjazd do SCT będą kontrolowały kamery i patrole kontrolujące pojazdy w ruchu wewnątrz strefy i na jej wlotach. Za złamanie zakazu będzie grozić 500 zł grzywny.

Zgodnie z uchwałą Rady m.st. Warszawy z 7 grudnia 2023 r. granica SCT będzie przebiegać:

  • aleją Prymasa Tysiąclecia – od Alej Jerozolimskich do styku z linią kolejową nr 20 w rejonie ul. Czorsztyńskiej; 
  • liniami kolejowymi nr 20, 501, 9 i 7; 
  • ulicą Wiatraczną; 
  • aleją Stanów Zjednoczonych; 
  • mostem Łazienkowskim; 
  • aleją Armii Ludowej; 
  • ulicą Wawelską; 
  • ulicą Kopińską od ul. Wawelskiej do ulicy ppłk. M. Sokołowskiego „Grzymały”; 
  • ulicą ppłk. M. Sokołowskiego „Grzymały”; 
  • Alejami Jerozolimskimi od ul. ppłk. M. Sokołowskiego „Grzymały” do alei Prymasa Tysiąclecia. 

Poza strefą znajdą się ulice graniczne. 

Oto mapa z zaznaczoną SCT:

Mapa SCT w Warszawie

Mapa SCT w Warszawie

materiały prasowe

O granicach wyznaczonej strefy będą informowały specjalne znaki: znak D-54 „strefa czystego transportu”znak D-55 „koniec strefy czystego transportu”.

sctwarszawa.pl

Kto wjedzie do SCT bez nalepki na samochodzie

Wjazd aut spalinowych do SCT zostanie poddany ograniczeniom. Nie będą one obowiązywać dla pojazdów  spełniających odpowiednie normy emisji spalin. Do strefy będą mogły wjechać pojazdy o wszystkich rodzajach napędu, czyli także benzynowe, diesle, hybrydy, czy z instalacjami LPG – pod warunkiem spełniania tzw. normy Euro, która jest powiązana z datą produkcji pojazdu. Wymagania te  będą systematycznie zaostrzone, począwszy od 2026 r. co dwa lata.

Etapy wdrażania SCT obrazują grafiki:

Etapy wdrażania SCT 1

Etapy wdrażania SCT 1

https://transport.um.warszawa.pl/

Etapy wdrażania SCT 2

Etapy wdrażania SCT 2

https://transport.um.warszawa.pl/

Na stronie https://sprawdzsct.zdm.waw.pl/ można w prosty sposób sprawdzić, czy nasz pojazd spełnia wymogi wjazdu do warszawskiej SCT.

Pojazd spełniający wymogi w zakresie normy Euro lub roku produkcji nie musi posiadać nalepki uprawniającej do wjazdu do SCT.

Kto wjedzie do SCT starym autem

Od wymogów przewidzianych w uchwale o SCT w Warszawie przewidziane są wyjątki. Najważniejszy dotyczy osób mieszkających w granicach Warszawy i płacących w niej podatki. Będą one zwolnione z wymagań SCT do 2028 roku (przez pierwsze 2 etapy). 

Zwolnieni bezterminowo będą też seniorzy (osoby, które do końca 2023 ukończyły 70 lat), o ile przed 1 stycznia 2024 byli właścicielami swoich pojazdów (przy czym do wyłączenia mogą zgłosić jeden pojazd). Pojazdy zakupione po tej dacie będą musiały spełnić wymogi już od początku obowiązywania Strefy. Senior musi też być kierowcą lub pasażerem auta, które skorzysta ze zwolnienia.  

W przypadkach losowych takich jak np. dojazd do szpitala, lekarza, miejsca zdawania matury, będzie można wjechać do SCT przez 4 dni w roku.

Poza tym ograniczenia w SCT nie będą  też dotyczyły motocykli oraz pojazdów zabytkowych oraz pojazdów specjalnych (np. pomoc drogowa, karawan pogrzebowy). Dodatkowo będą obowiązywały wyłączenia zapisane w ustawie – dla policji, pogotowia, straży pożarnej, wojska i innych służb oraz dla pojazdów, którymi poruszają się osoby z niepełnosprawnością.

Jak czytamy na stronie UM w Warszawie, kierowcy, których dotyczyć będą specjalne wyjątki od wymogów SCT, posiadających pojazdy starsze niż wymagane na danym etapie SCT, zobowiązani będą uzyskać nalepkę na przednią szybę auta.

Czytaj więcej

W Warszawie strefa czystego transportu od lipca. Kraków poczeka

Jak zdobyć naklejkę na szybę uprawniającą do wjazdu do SCT

Nalepkę zezwalającą na legalny wjazd do Strefy Czystego Transportu w Warszawie pojazdem niespełniającym norm emisji spalin, może  uzyskać właściciel lub współwłaściciel auta zameldowany na pobyt stały lub czasowy w Warszawie, jeśli data ostatniej rejestracji pojazdu przypadała przed 1 stycznia 2024 r. (wyjątkiem jest przerejestrowanie pojazdu, które nie wiąże się z przeniesieniem własności). Auto nie musi być zarejestrowanie w Warszawie, ale jego właściciel lub współwłaściciel musi rozliczać podatki w Warszawie.

Osoby zwolnione z wymogów SCT w Warszawie mogą już od początku czerwca złożyć wniosek o uprawnienia i nalepkę  stacjonarnie w siedzibie Zarządu Dróg Miejskich oraz przez internet. Został też uruchomiony specjalny punkt stacjonarny  przy ul. Chmielnej 124 (wejście od strony ul. Żelaznej).

Koszt nalepki to 5 zł.

Pierwsza Strefa Czystego Transportu zacznie obowiązywać gdzie indziej niż w Krakowie, choć wcześniej władze tego miasta wielokrotnie próbowały ją wprowadzić. Po unieważnieniu przez sąd administracyjny uchwały krakowskich rajców, w stolicy Małopolski wciąż trwają prace nad nową.

Obszar Strefy Czystego Transportu w Warszawie

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Mundurowi
Dlaczego żołnierzy na granicy skuto kajdankami? Żandarmeria Wojskowa wyjaśnia
Prawo drogowe
Zmiany w kasowaniu punktów karnych i zabieraniu prawa jazdy. Będzie surowo
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Prawo drogowe
Koniec z parkowaniem na chodnikach? Jest propozycja zmiany prawa
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży