Jak wypełnić nowy druk PIT/ZG? Jak napisać wniosek o wiążącą interpretację prawa podatkowego? Czy złożyć druk NIP 3 porządkujący kontakty z polskim fiskusem? To tylko część problemów, z którymi borykają się pracujący w Austrii Polacy.
W tym roku szczególnie istotne będą dla nich diety. Po raz pierwszy od kilku lat odliczą je za każdy dzień zatrudnienia za granicą. W Austrii kwota ta może wynieść nawet 4708,5 euro, jeśli ktoś pracował w niej cały 2006 r. Dzienna dieta dla Austrii wynosi 43 euro. Nasi rodacy mogą wybrać jedną z dwóch metod ich potrącania: albo przyjmą dotychczasowe zasady i odliczą 1290 euro (43 euro x 30) niezależnie od okresu zatrudnienia w Austrii, albo wezmą pod uwagę 30 proc. dziennej stawki diety i pomnożą ją przez rzeczywistą liczbę dni przepracowanych poza Polską. Pierwsza metoda jest lepsza dla tych, którzy pracowali w Austrii poniżej 100 dni, druga, jeśli dłużej. Wystarczy bowiem, że trwało to np. cztery miesiące, a już dieta do odliczenia wyniesie 1548 euro.
Nie mniej ważna jest umiejętność wypełniania druków zeznań podatkowych składanych w krajowym urzędzie skarbowym. I tak, najpierw trzeba poprawnie wypełnić PIT/ZG, który pokazuje zagraniczne dochody, a następnie przenieść wynikające z niego dane doPIT-36, potrącając od należnego podatku kwoty odprowadzone do austriackiego fiskusa. Jak to wszystko wykonać, będzie można dowiedzieć się podczas sobotniego spotkania z "Rz" w siedzibie Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu. Porad będzie udzielał również Adam Mariuk, doradca podatkowy ze spółki Deloitte.
Powiemy również o szansach, jakie stwarza Polakom pracującym w Austrii planowana zmiana umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Ma ona zastąpić obecną tzw. metodę potrącenia na tzw. metodę wyłączenia. Ta druga pozwoli w ogóle nie płacić w kraju PIT od kwot zarobionych nad Dunajem.