Anna Bryńska, radca prawny z kancelarii Tax & Lex, odpowida na pytania czytelników.
W 2010 r. oprócz dochodów z tytułu umowy o pracę w Polsce otrzymałem także dywidendę z Francji. Czy powinienem jej wartość uwzględnić w rozliczeniu rocznym PIT? Jaki powinienem złożyć formularz? Czy będzie także konieczne składanie załącznika PIT/ZG?
Zgodnie z art. 17 oraz art. 30a ustawy o PIT, a także art. 10 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy Polską i Francją otrzymana przez pana dywidenda podlega w Polsce opodatkowaniu 19-proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Otrzymał pan zapewne dywidendę w kwocie netto, gdyż Francja miała prawo pobrać u siebie podatek dochodowy (tzw. withholding tax). Kwota podatku pobranego we Francji może jednak zostać zaliczona na poczet podatku należnego w Polsce. Art. 30a ust. 9 ustawy o PIT stanowi bowiem, iż polscy rezydenci podatkowi uzyskujący poza granicami RP przychody (dochody) określone w art. 30a ust. 1 pkt 1 – 5 (czyli także z tytułu dywidendy) od zryczałtowanego podatku obliczonego zgodnie z ust. 1 od tych przychodów (dochodów) odliczają kwotę równą podatkowi zapłaconemu za granicą. Odliczenie to nie może przekroczyć kwoty podatku obliczonego od tych przychodów (dochodów) przy zastosowaniu stawki 19 proc. Innymi słowy, jeśli we Francji pobrano podatek w wysokości niższej niż 19 proc. (a tak właśnie powinno być, gdyż zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania Francja powinna pobrać podatek w wysokości 15 proc. dywidendy), to odliczy pan w Polsce cały podatek francuski. Dochody z pracy w Polsce oraz dywidendy z Francji najprościej rozliczyć w tym samym zeznaniu, tj. na formularzu PIT-36. Zryczałtowany podatek w wysokości 19 proc. dywidendy brutto należy w nim wykazać w pozycji 197, a podatek zapłacony za granicą w pozycji 199. Jeśli rozlicza się pan z żoną, to zryczałtowany podatek należy wykazać w formularzu PIT-36 w pozycji 198, a podatek zapłacony za granicą w pozycji 200. Jeśli otrzymał pan z zagranicy wyłącznie dywidendy, to nie ma konieczności składania wraz z zeznaniem załącznika PIT/ZG. Nie odnosi się on bowiem do dochodów opodatkowanych zgodnie z art. 30a ust. 1 ustawy o PIT.
W 2010 r. byłam zatrudniona na umowę o pracę w Hiszpanii. W Polsce nie osiągnęłam żadnych dochodów opodatkowanych według skali podatkowej. Wynajmowałam jedynie mieszkanie, a dochody z tego tytułu opodatkowane były na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego. Czy poza PIT-28 powinnam złożyć jeszcze jakieś zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochody uzyskane z pracy wykonywanej w Hiszpanii?
Jeżeli osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania na terytorium Polski, to podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Za polskiego rezydenta podatkowego uważa się osobę, która: