Jak zostać pracownikiem w Niemczech

Po przyjeździe do Niemiec pracownik powinien najpierw udać się do lokalnego urzędu meldunkowego, gdzie ma obowiązek zgłosić swój pobyt pod określonym adresem. Dopiero potem może myśleć o wyborze formy zatrudnienia

Aktualizacja: 19.04.2011 04:54 Publikacja: 19.04.2011 03:00

Jak zostać pracownikiem w Niemczech

Foto: Rzeczpospolita

Pobyt w RFN obywateli UE i ich rodzin reguluje ustawa o powszechnej swobodzie osiedlania się i przemieszczania obywateli Unii Europejskiej (Gesetz über die allgemeine Freizugigkeit von Unionsbürger Freizügigkeitsgesetz/EU – FreizügG/EU).

W myśl jej przepisów każdy cudzoziemiec przybywający do Niemiec na dłużej niż siedem dni podlega obowiązkowi meldunkowemu. Wykonuje go zgłaszając się we właściwym dla miejsca zamieszkania urzędzie meldunkowym.

Nie można wskazać jednej nazwy takiego urzędu, ponieważ w każdym z krajów związkowych kompetencje urzędów określają przepisy poszczególnych systemów krajowych (np. Bürgeramt, Ordnungsamt, Einwohnermeldeamt). Obowiązek meldunkowy spoczywa na każdym, bez względu na to czy planuje podjąć zatrudnienie czy nie.

Meldunek to także pierwszy krok do uzyskania legalnego zatrudnienia w Niemczech. Dzięki temu osoba poszukująca pracy otrzyma specjalną elektroniczną kartę, na podstawie której jej przyszły pracodawca będzie rozliczał podatki i składki na  ubezpieczenia społeczne płacone od jej wynagrodzenia.

A gdy pracownik straci zatrudnienie, będzie mógł liczyć na zasiłek dla bezrobotnych, a w  przyszłości także na świadczenie z niemieckiego systemu emerytalnego.

Jaka umowa

Podobnie jak w Polsce niemieckie przepisy przewidują różne formy zatrudnienia, zarówno na etacie, jak i na umowie cywilnoprawnej lub współpracy z pracodawcą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Na ochronę sądów pracy i związków zawodowych mogą liczyć tylko pracownicy. Osoby wybierające się do pracy w Niemczech powinny więc upewnić się, jaki kontrakt proponuje im przyszły pracodawca.

Zatrudnionemu na umowę cywilnoprawną trudniej będzie dochodzić swoich przywilejów. W ostateczności będzie mógł starać się przed sądem o uznanie jego kontraktu za zatrudnienie na etacie, bo podobnie jak w Polsce decydujący będzie charakter wykonywanych obowiązków, a nie nazwa umowy.

Takie procesy są jednak zawsze bardzo trudne i wymagają wynajęcia adwokata biegłego w sprawach z zakresu prawa pracy.

Rodzaje umów

W Niemczech mogą być stosowane umowy na

- okres próbny – maksymalnie do 6 miesięcy,

- czas określony – maksymalnie do 2 lat,

- czas wykonywania określonej pracy,

- część etatu,

- czas nieokreślony.

Rozmowa kwalifikacyjna

Niemieccy pracodawcy niechętnie widzą u siebie członków związków zawodowych czy kobiety spodziewające się dziecka, więc jak tylko mogą, starają się unikać zatrudniania takich osób.

Zgodnie z niemieckimi przepisami prawa pracy osoba, która spotka się z pytaniem o przynależność związkową lub zamiar posiadania dziecka, podczas rozmowy wstępnej może bezkarnie skłamać w odpowiedzi.

Podobnie mogą zostać potraktowane pytania dotyczące wyznania, uzależnienia od nikotyny, orientacji seksualnej czy niepełnosprawności.

Na pytania o wiek, choroby zakaźne czy uzależnienie od alkoholu lub narkotyków pracownik musi jednak odpowiedzieć zgodnie z prawdą. Może bowiem zostać zwolniony dyscyplinarnie, gdy pracodawca dowie się o takim oszustwie.

Zawarcie kontraktu

Zatrudnienie na etacie wiąże się koniecznością spisania umowy o pracę. Początkowo, przez pierwsze 30 dni, praca może jednak odbywać się na podstawie ustnych ustaleń.

Dopiero potem pracodawca ma obowiązek ująć je w pisemnym kontrakcie, który powinien zawierać następujące informacje:

- nazwa i adres pracodawcy oraz dane pracownika,
- data rozpoczęcia stosunku pracy,
- czas trwania umowy,
- miejsce pracy,
- opis obowiązków pracownika,
- wysokość i składniki wynagrodzenia, zasady przyznawania dodatków, premii,
- czas pracy,
- wymiar urlopu wypoczynkowego,
- okresy wypowiedzenia umowy o pracę,
- informacja o układach zbiorowych pracy czy wewnętrznych przepisach zakładowych nakładających na pracownika dodatkowe obowiązki lub dających mu ekstraprzywileje.

Niemieccy pracodawcy zatrudniający pierwszy raz pracownika najpierw proponują umowę na okres próbny, która może trwać dwa razy dłużej niż w Polsce, bo aż przez sześć miesięcy. W trakcie takiego zatrudnienia mogą rozstać się z osobami, które im nie odpowiadają, za dwutygodniowym wypowiedzeniem.

Jeśli tego nie zrobią, po upływie okresu próbnego najczęściej proponują umowę na czas nieokreślony. Zawarcie umowy terminowej jest bowiem w Niemczech możliwe tylko wtedy, gdy istnieje do tego uzasadnienie.

Dotyczy to m.in. zatrudnienia pracownika pierwszy raz w gastronomii, hotelarstwie czy pracach sezonowych w rolnictwie albo na budowach.

Uwaga! Umowa na czas określony może być zawarta na maksymalnie dwa lata. Jeśli pracodawca proponuje krótsze zatrudnienie, może je później przedłużać trzykrotnie, jednak łączny okres takiej pracy nie może przekraczać 24 miesięcy.

Wyjątkowo są traktowani przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają działalność. Przez pierwsze cztery lata od założenia firmy mogą oni zatrudniać pracowników na umowach terminowych dowolną liczbę razy. Taki przywilej nie przysługuje pozostałym przedsiębiorcom. Oni, jeśli nie istnieje rzeczowy powód do czasowego zatrudnienia terminowego, powinni zaproponować umowę na czas nieokreślony.

Specjalne regulacje dotyczą także pracowników powyżej 52 roku życia, którzy przez co najmniej cztery miesiące pozostawali bezrobotni. Pracodawca, który zdecyduje się na zatrudnienie takiej osoby, może zawierać z nią dowolną liczbę umów terminowych przez następne pięć lat.

Święta narodowe i dni wolne

W Niemczech (zależnie od  miejsca pracy, kraju związkowego i roku) przypada około 12 dni świątecznych wolnych od pracy.

Są to:

Nowy Rok

– 1 stycznia

Wielki Piątek

– święto ruchome, w tym roku wypada 22 kwietnia

Poniedziałek Wielkanocny

– święto ruchome, w tym roku wypada 25 kwietnia

Święto Pracy

– 1 maja

Boże Ciało

– święto ruchome, w tym roku wypada 23 czerwca, wolne w niektórych landach, np. w Bawarii

Święto Zjednoczenia Niemiec

– 3 października

Święto Reformacji

– 31 października, wolne w Brandenburgii

Święto Kościoła Ewangelickiego

– 17 listopada, wolne w Saksonii i Bawarii

25 grudnia – Boże Narodzenie

26 grudnia – Boże Narodzenie

Za dzień świąteczny, wolny od pracy, przypadający w dzień roboczy (zazwyczaj od poniedziałku do piątku, w pięciodniowym tygodniu pracy), pracownik ma prawo do średniego wynagrodzenia dziennego.

Urlop wypoczynkowy

Powszechnie obowiązujące przepisy niemieckiego prawa pracy przewidują, że każdy pracownik ma prawo do 24 dni urlopu. Mówią przy tym o  dniach powszednich, do których zaliczają także sobotę.

Tak wyliczony urlop daje cztery tygodnie kalendarzowe wolnego w trakcie roku. Często poszczególne branże wynegocjowały wyższy wymiar urlopu wypoczynkowego, który nie przekracza jednak 30 dni w ciągu roku.

Wynagrodzenie wypłacane pracownikowi w czasie urlopu jest obliczane na podstawie średniej z ostatnich z 13 tygodni pracy, z wyłączeniem dodatkowego wynagrodzenia z tytułu nadgodzin.

Prawo do wypoczynku pracownik nabywa dopiero po pół roku pracy. Jeśli dana osoba będzie kontynuowała zatrudnienie w jednej firmie także w następnych latach, prawo do wypoczynku będzie nabywała już od pierwszego dnia każdego kolejnego roku kalendarzowego.

Jeśli zatrudnienie pracownika zakończy się przed upływem pierwszych sześciu miesięcy, pracownik nabywa prawo do  urlopu w sposób proporcjonalny, czyli 1/12 jego wymiaru za każdy przepracowany miesiąc.

W takim wypadku ma prawo żądać ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Dotychczasowy pracodawca wystawi mu także zaświadczenie o liczbie dni urlopu, do których wypracował on prawo. Pracownik może je wtedy wykorzystać do określenia należnego mu urlopu u nowego pracodawcy.

Podobnie jak w Polsce pracownik powinien uzgodnić z  szefem termin urlopu wypoczynkowego. Pracodawca ma także prawo odmówić udzielenia urlopu w określonym terminie, jeśli przemawia za tym jego ważny interes, np. zwiększone zapotrzebowanie na pracę w związku z zamówieniami etc.

Jeśli pracownik zachoruje w trakcie urlopu i przedstawi zwolnienie lekarskie przypadające w okresie wypoczynku, wówczas, tak jak w Polsce, okres choroby odlicza się od urlopu.

Uwaga! Jeśli urlop nie zostanie wykorzystany przez pracownika do końca marca następnego roku, wówczas przepada bezpowrotnie.

Wyjątek to sytuacja gdy zatrudniony nie mógł go wykorzystać w tym terminie z powodów osobistych, np. choroby, lub z ważnych przyczyn leżących po stronie zakładu pracy.

Rozstanie z pracodawcą...

Umowa o pracę może zakończyć się:

- za porozumieniem stron,

- przez wypowiedzenie,

- w trybie dyscyplinarnym.

W przypadku rozwiązania umowy za porozumieniem stron nie wchodzą w rachubę ustawowe okresy wypowiedzenia, a  także inne okresy ochronne przysługujące pracownikom. Zatrudnienie może wówczas zostać zakończone z dnia na dzień.

Takie rozwiązanie jest korzystne dla pracownika, który chce dzięki temu zmienić miejsce zatrudnienia. Inaczej jest z osobą, która po rozstaniu z firmą zamierza zarejestrować się jako bezrobotna. Po rozwiązaniu umowy w ten sposób traci część przywilejów, np. ma krótszy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

...za wypowiedzeniem...

Gdy na zakończenie współpracy zdecyduje się pracodawca i wręczy pracownikowi wypowiedzenie, wówczas zgodnie z § 622 niemieckiego kodeksu cywilnego (Bürgerliches Gesetzbuch, BGB) okres wypowiedzenia umowy o pracę nie może być krótszy niż cztery tygodnie.

Wyjątek to umowa na okres próbny, którą pracodawca może rozwiązać z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia.

W pozostałych przypadkach okres wypowiedzenia wydłuża się wraz ze stażem pracy i wynosi:

- miesiąc, po 2 latach zatrudnienia,

- dwa miesiące, po 5 latach zatrudnienia,

- trzy miesiące, po 8 latach zatrudnienia,

- cztery miesiące, po 10 latach zatrudnienia,

- pięć miesięcy, po 12 latach zatrudnienia,

- sześć miesięcy, po 15 latach zatrudnienia i

- siedem miesięcy, po 20 latach zatrudnienia.

Wypowiedzenie umowy musi mieć zawsze formę pisemną. Przesłanie takiej wiadomości mejlem czy esemesem nie jest skuteczne. Przepisy wymagają, by wypowiedzenie umowy było usprawiedliwione socjalnie.

Niemiecka ustawa o ochronie przed niesprawiedliwym zwolnieniem (Kündigungsschutzgesetz, KSchG) przewiduje trzy przesłanki uzasadniające wcześniejsze zwolnienie pracownika. Warto jednak zaznaczyć, że z tej ochrony korzystają jedynie osoby pracujące w danej firmie dłużej niż pół roku oraz gdy ta firma zatrudnia ponad dziesięciu pracowników.

Jeśli oba te warunki są spełnione, pracownik może zostać zwolniony:

- z powodów leżących po stronie pracownika, np. długotrwała choroba, utrata uprawnień do wykonywania zawodu etc.,

- w razie naruszenia obowiązków pracowniczych (przed  zwolnieniem pracodawca powinien jednak najpierw pouczyć zatrudnionego o konsekwencjach, dopiero ponowne naruszenie tego samego obowiązku daje prawo do zwolnienia), nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, zorganizowania nielegalnego strajku, pracy na rzecz konkurencji,

- z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, np. w razie likwidacji jego miejsca pracy, ze względu na malejące obroty, mniejszą liczbę zamówień etc., przez co nie ma już zapotrzebowania na pracę konkretnej osoby. Nawet wtedy pracodawca, dokonując wyboru osoby do zwolnienia, musi wziąć pod uwagę jej sytuację życiową, tak by wybrać tę, która najmniej na tym ucierpi.

Przed wypowiedzeniem pracodawca musi sprawdzić, czy nie może np. przenieść pracownika na inne stanowisko.

Jeśli wypowie umowę ze złamaniem przepisów, sądy najczęściej przywracają zwolnionego do pracy, przyznając mu jednocześnie wynagrodzenie za cały okres pozostawania bez pracy.

Ta zasada dotyczy wszystkich pracowników, a nie tylko szczególnie chronionych, jak w Polsce.

...lub w trybie dyscyplinarnym

W razie oszustwa, kradzieży, ujawnienia tajemnic firmy, odmowy świadczenia pracy, powtarzających się spóźnień powodujących komplikacje w organizacji pracy czy nieusprawiedliwionej nieobecności pracownik może zostać zwolniony dyscyplinarnie.

Musi to nastąpić w ciągu dwóch tygodni od momentu popełnienia przez niego wykroczenia lub chwili gdy pracodawca dowiedział się o jego popełnieniu.

Chronieni przed zwolnieniem

W myśl niemieckich przepisów prawa pracy szczególnie przed zwolnieniem chronieni są pracownicy:

- niepełnosprawni,

- kobiety w ciąży i cztery miesiące po porodzie,

- rodzic w trakcie urlopu macierzyńskiego czy ojcowskiego,

- członkowie rady zakładowej (odpowiednik polskiego związku zawodowego czy rady pracowników),

- powołani do służby wojskowej czy gwardii narodowej.

W przypadku takich osób do ich zwolnienia potrzebna jest zgoda rady zakładowej.

Uwaga! W razie bezprawnego zwolnienia z pracy, zarówno w  trybie dyscyplinarnym jak i  za wypowiedzeniem, pracownik ma tylko trzy tygodnie na złożenie pozwu do sądu pracy.

Warunki płacowe

Ogólne przepisy niemieckiego prawa pracy nie przewidują minimalnego wynagrodzenia ani specjalnych dodatków za  pracę w nadgodzinach. Za pracę ponad tygodniowy limit 40 godzin pracownikowi przysługuje zwykła stawka wynagrodzenia godzinowego.

Pracownik dostanie dodatkowe pieniądze tylko wtedy, gdy jego średni czas pracy w ciągu np. półrocznego okresu rozliczeniowego przekroczy ustawowy limit. Szczególne dodatki nie przysługują także zwykłym pracownikom za pracę w niedzielę i święta, a także w nocy.

W Niemczech obowiązują jednak branżowe układy zbiorowe pracy, wynegocjowane przez związki zawodowe pracowników zatrudnionych w danej gałęzi gospodarki. Każdy z tych układów przewiduje specyficzne zasady dotyczące uprawnień pracowników, a w  szczególności zawierają one zapisy dotyczące minimalnego wynagrodzenia.

W odróżnieniu od polskich przepisów przewidujących miesięczne minimalne wynagrodzenie (w 2011 r. 1386 zł miesięcznie brutto) niemieckie przepisy przewidują minimalne stawki godzinowe.

Najczęściej one się różnią, w zależności od tego czy dotyczą pracowników zatrudnionych w części zachodniej, wschodniej czy w Berlinie (zobacz ramka).

Uznawanie kwalifikacji

W Niemczech działa kilkaset instytucji: izb przemysłowych, handlowych czy rzemieślniczych oraz ministerstw odpowiedzialnych za edukację, lecznictwo etc., które zajmują się potwierdzaniem kwalifikacji zawodowych.

W tym rozproszonym systemie przygotowano ostatnio rozwiązanie, które ma przyspieszyć uznawanie kwalifikacji zagranicznych pracowników. Proponowane przepisy nakazują, aby postępowanie w tej sprawie zostało zakończone maksymalnie przed upływem trzech miesięcy.

Pracownicy z wyższym wykształceniem a także pracownicy naukowi powinni też zwrócić uwagę na polsko-niemiecką umowę o uznaniu ekwiwalencji w szkolnictwie wyższym (DzU z 1998 r. nr 92, poz. 584).

Na jej podstawie mogą nostryfikować swoje dyplomy, potrzebne w  określonych zawodach. Najlepiej jednak, aby zainteresowani tym pracownicy najpierw przetłumaczyli swoje dyplomy i certyfikaty na niemiecki.

Szansa dla młodych

Wiele niemieckich landów jest gotowych zapłacić młodym Polakom za podjęcie nauki w określonych zawodach. Przykładowo w Turyngii poszukiwani są mechanicy samochodowi i kucharze.

Mogą oni liczyć na staż organizowany w tzw. trybie dualnym, podczas którego kilka dni spędzają na nauce w szkole, a resztę tygodnia na praktycznej nauce zawodu bezpośrednio u przedsiębiorcy. Podczas stażu, maks. trzyipółrocznego, mogą oni liczyć także na wypłatę wynagrodzenia w wysokości kilkuset euro miesięcznie, na pokrycie kosztów utrzymania.

Oferta jest skierowana do  osób w wieku od 16 do 25 lat z ukończonym gimnazjum. Najważniejszy wymóg, jaki muszą spełnić, dotyczy znajomości języka niemieckiego na poziomie B1, który świadczy o solidnym opanowaniu podstaw niemieckiego języka potocznego, co umożliwia porozumiewanie się we wszystkich ważnych sytuacjach życia codziennego (po  ok. 400 – 600 godzinach intensywnej nauki).

Ten warunek spełniają osoby, które zdały niemiecką maturę na poziomie podstawowym lub przystąpią do egzaminu organizowanego np. przez Instytut Goethego przy Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Jak znaleźć zajęcie

Osoby zainteresowane wyjazdem do pracy w Niemczech mają wiele możliwości znalezienia tam zatrudnienia. Przede wszystkim mogą skorzystać z europejskiej sieci ofert pracy EURES (www.eures.europa.eu). Już w tej chwili można znaleźć w niej ponad 300 tysięcy ofert pracy na terenie Niemiec, skierowanych np. do budowlańców, pielęgniarek, kierowców i in.

Za pośrednictwem tego serwisu można znaleźć ofertę w konkretnym mieście i  na  określonych w ogłoszeniu warunkach.

Takie samodzielne poszukiwanie pracy wymaga jednak znajomości języka niemieckiego lub skontaktowania się z jednym z dwóch doradców EURES działających na niemieckim rynku pracy, którzy deklarują znajomość języka polskiego.

Jeśli język nie stanowi problemu, do dyspozycji pracowników wybierających się za naszą zachodnią granicę jest także internetowa strona niemieckiego urzędu pracy www.arbeitsagentur.de.

Osoby, które szukają pracy w RFN, mogą zgłosić się także do wojewódzkich lub powiatowych urzędów pracy w Polsce, które powinny pomóc im w znalezieniu zatrudnienia za granicą.

Zatrudnienie przez pośrednika

Ostatecznie pracownicy z  Polski mogą zdecydować się na zatrudnienie w polskiej, niemieckiej a nawet holenderskiej agencji pracy tymczasowej, która zorganizuje wyjazd od początku do końca. Weźmie jednak za to prowizję potrącaną z wynagrodzenia pracownika.

W takiej sytuacji należy też pamiętać, że pracownik będzie zatrudniony przez agencję, a nie niemiecką firmę, w której faktycznie będzie wykonywał swoje obowiązki. W tym wypadku, nawet jeśli docelowo będą zatrudnieni na budowie czy jako elektrycy, nie mają co liczyć na stawki minimalnego wynagrodzenia należnego zatrudnionym bezpośrednio w tych branżach.

Osobę zatrudnioną przez agencję pracy tymczasowej, bez względu na to czy umowę podpisała w Niemczech czy jeszcze w Polsce, po 1 maja będzie obowiązywała inna stawka minimalnego wynagrodzenia, która wyniesie 6,89 euro za godzinę pracy we wschodnich Niemczech i 7,79 euro za godzinę w zachodnich.

Stawki minimalnego wynagrodzenia

W poszczególnych branżach minimalna stawka płacy różni się wysokością i obszarem obowiązywania.

1. Gospodarka odpadami, w tym czyszczenie i utrzymanie ulic zimą

Całe Niemcy: 8,24 euro

2. Budownictwo

- dla pracowników niewykwalifikowanych bez doświadczenia zawodowego

Zachód: 10,90 euro

Berlin: 10,90 euro

Wschód: 9,50 euro

- niewykwalifikowani lub średnio wykwalifikowani pracownicy z doświadczeniem

Zachód: 12,95 euro

Berlin: 12,75 euro

Wschód: 9,50 euro

3. Dekarze

Całe Niemcy: 10,80 euro

4. Elektrycy

Zachód: 9,80 euro

Berlin 8,65 euro

Wschód: 8,65 euro

5. Sprzątanie

- utrzymanie budynków

Zachód: 8,55 euro

Berlin 8,55 euro

Wschód: 7,00 euro

- mycie okien i fasad budynków

Zachód: 11,33 euro

Berlin: 11,33 euro

Wschód: 8,88 euro

6. Malarze i lakiernicy

- bez kwalifikacji

Zachód: 9,50 euro

Berlin: 9,50 euro

Wschód: 9,50 euro

- wykwalifikowani

Zachód: 11,50 euro

Berlin: 11,50 euro

Wschód: 9,50 euro

7. Opieka nad osobami starszymi

Zachód: 8,50 euro

Berlin: 8,50 euro

Wschód: 7,50 euro

8. Usługi pralnicze

Zachód: 7,80 euro

Berlin: 6,50 euro

Wschód: 6,50 euro

LEGENDA

„Zachód”

obejmuje kraje związkowe:  Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Brema, Hamburg, Hesja, Dolna Saksonia, Nadrenia Północna-Westfalia, Nadrenia-Palatynat, Kraj Saary, Szlezwik-Holsztyn (wcześniej RFN).

„Berlin”

dotyczy wyłącznie obszaru stolicy Niemiec.

„Wschód”

obejmuje kraje związkowe:  Meklemburgię-Pomorze Przednie, Saksonię, Saksonię-Anhalt, Brandenburgię i Turyngię (wcześniej NRD).

Polskie placówki dyplomatyczne w Republice Federalnej Niemiec

Wydział Konsularny Ambasady RP w Berlinie

Richard Strauss Str. 11, 14193 Berlin-Grunewald

tel. (+49 30) 223130

faks (+49 30) 22313212

e-mail (zapytania ogólne): konsulat.berlin@botschaft-polen.de

e-mail (sprawy paszportowe): paszporty.berlin@botschaft-polen.de

telefon komórkowy konsula dyżurnego (po godzinach pracy, tylko w sprawach losowych, wymagających niezwłocznej interwencji) 00-49 163 7887 676

kompetencja terytorialna: Berlin, Brandenburg, Mecklenburg-Vorpommern, Sachsen, Sachsen-Anhalt, Thüringen

Konsulat Generalny RP w Kolonii

Lindenallee 7, 50968 Köln

tel. (+49 221) 937300

faks (+49 221) 385074

e-mail: kolonia.kg.sekretariat@msz.gov.pl

telefon komórkowy konsula dyżurnego (po godzinach pracy, tylko w sprawach losowych, wymagających niezwłocznej interwencji) 00-177 3727164

kompetencja terytorialna: Hessen, Nordrhein-Westfalen, Rheinland-Pfalz, Saarland

Konsulat Generalny RP w Hamburgu

Gründgensstr. 20, 22309 Hamburg

tel. (+49 40) 611870

faks (+49 40) 6325030

e-mail: hamburg.kg.sekretariat@msz.gov.pl

telefon komórkowy konsula dyżurnego (po godzinach pracy, tylko w sprawach losowych, wymagających niezwłocznej interwencji) 00-49 178 800 0327

kompetencja terytorialna: Bremen, Niedersachsen, Hamburg, Schleswig-Holstein

Konsulat Generalny RP w Monachium

RöntgenStr. 5,81679 München

tel. (+49 89) 4186080

faks (+49 89) 471318

e-mail: monachium.kg@msz.gov.pl

telefon komórkowy konsula dyżurnego (po godzinach pracy, tylko w sprawach losowych, wymagającychniezwłocznej interwencji) 00-49 173 370 5828 kompetencja terytorialna: Baden-Württemberg, Bayern

Więcej w poradniku » Praca w Niemczech od 1 maja 2011:

 

Czytaj też:

 

Zobacz serwis

»

Prawo dla Ciebie

»

Polak za granicą

»

Praca za granicą

»

Niemcy

Przy opracowywaniu poradnika Praca w Niemczech od 1 maja 2011 autor korzystał z:

- informacji przedstawionych przez międzynarodową kancelarię CMS Cameron McKenna,

- danych zawartych w poradniku "Zatrudnienie Polaków w Niemczech po 1 maja 2011" opracowanym przez Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Berlinie,

- materiałów EURES

Pobyt w RFN obywateli UE i ich rodzin reguluje ustawa o powszechnej swobodzie osiedlania się i przemieszczania obywateli Unii Europejskiej (Gesetz über die allgemeine Freizugigkeit von Unionsbürger Freizügigkeitsgesetz/EU – FreizügG/EU).

W myśl jej przepisów każdy cudzoziemiec przybywający do Niemiec na dłużej niż siedem dni podlega obowiązkowi meldunkowemu. Wykonuje go zgłaszając się we właściwym dla miejsca zamieszkania urzędzie meldunkowym.

Pozostało 98% artykułu
Konsumenci
Pozew grupowy oszukanych na pompy ciepła. Sąd wydał zabezpieczenie
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Prawo dla Ciebie
PiS wygrywa w Sądzie Najwyższym. Uchwała PKW o rozliczeniu kampanii uchylona
W sądzie i w urzędzie
Już za trzy tygodnie list polecony z urzędu przyjdzie on-line
Dane osobowe
Rekord wyłudzeń kredytów. Eksperci ostrzegają: będzie jeszcze więcej
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Prawnicy
Ewa Wrzosek musi odejść. Uderzyła publicznie w ministra Bodnara