Po dwóch latach lektor traci zwolnienie z PIT

Nauczyciele i pracownicy naukowi z innych krajów, którzy przebywają w Polsce dłużej niż dwa lata, muszą rozliczyć u nas podatek dochodowy za cały okres pobytu

Publikacja: 18.10.2007 13:42

Tak orzekł wczoraj Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Uznał, że nie ma do nich zastosowania zwolnienie zawarte w wielu umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania. Dotyczy ono bowiem osób przebywających w Polsce przez okres nieprzekraczający dwóch lat w celu nauczania lub prowadzenia badań na uniwersytecie, w szkole wyższej lub innej instytucji oświatowej. Zdaniem WSA, gdy okaże się, że pobyt jest dłuższy, podatnik powinien rozliczyć się także za pierwsze dwa lata.

Wyrok wydany został w związku z wnioskiem, z którym wystąpiła przebywająca w Polsce obywatelka Republiki Południowej Afryki. Pracowała jako lektorka, uznała więc, że przez pierwsze dwa lata pobytu jest zwolniona z podatku dochodowego. Jej zdaniem wynika to z art. 21 ust. 1 traktatu z 10 listopada 1993 r. zawartego między Polską a RPA (DzU z 1996 r. nr 28, poz. 124). Ministerstwo Finansów nie zgodziło się z taką interpretacją. – Z umowy tej wynika, że od podatku zwolnione są osoby, których pobyt nie przekracza dwóch lat. Jeśli okaże się, że jest dłuższy, należy się rozliczyć w Polsce także za lata poprzednie – powiedział Jacek Klinkowski, który reprezentował MF.

Sąd zgodził się z jego argumentami. Zauważył, że postanowienia umowy odnoszą się do osób „przebywających w Polsce”. Sformułowanie to wskazuje na krótkotrwały charakter ich pobytu. Dlatego regulacja ta nie ma zastosowania do pracujących w Polsce dłużej niż dwa lata. Powinni oni rozliczyć się ze wszystkich dochodów, także tych uzyskanych w dwóch pierwszych latach.

Należy podkreślić, że nie oznacza to konieczności dwukrotnego zapłacenia podatku dochodowego. W takiej sytuacji znajdzie bowiem zastosowanie odpowiednia – opisana w konwencji – metoda unikania podwójnego opodatkowania.

Wyrok dotyczy tylko jednej z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Bardzo podobnie sformułowane są jednak m.in. te zawarte z Włochami, Portugalią, Norwegią i Hiszpanią. W części umów postanowienia dotyczące pracowników naukowych są nieco inne. Przykładowo w konwencji z Wielką Brytanią, Słowacją lub Litwą przybysze zwolnieni są od podatku przez czas nieprzekraczający dwóch lat od dnia pierwszego przybycia do kraju w celu nauczania lub prowadzenia badań. Jeszcze inną konstrukcję zwolnienia przyjęto w umowie zawartej z USA. Obejmuje pracowników naukowych zaproszonych przez rząd, jego jednostkę administracyjną lub jej władzę terenową, przez uniwersytet lub inną uznaną instytucję dydaktyczną na przewidywany okres nieprzekraczający dwóch lat. Gdyby wyrok dotyczył umowy z tymi krajami, orzeczenie mogłoby więc być inne (sygn. 1 357/07).

Prawo karne
Mateusz Morawiecki straci immunitet? Jest wniosek prokuratury
Administracja rządowa
Losy budżetu w rękach prezydenta. Co z wynagrodzeniami dla urzędników i nauczycieli?
Prawo drogowe
Przekroczenie prędkości zaboli nie tylko w mieście. Projekt wreszcie gotowy
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur 2025. Jedna grupa seniorów dostanie wyższe przelewy już w lutym
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego