Taką możliwość daje umowa o wspieraniu mobilności młodych obywateli podpisana przez Barbarę Kudrycką, minister nauki i szkolnictwa wyższego, i Diane Finley, minister obywatelstwa i imigracji Kanady.
Celem umowy jest uproszczenie procedury wyjazdowej dla osób w wieku od 18 do 35 lat
(w tym absolwentów szkół wyższych), które zamierzają odbyć praktykę zawodową w drugim państwie, zrealizować tam część swojego programu studiów bądź przebywać w celach szkoleniowych i poznawczych oraz podjąć czasowe zatrudnienie. Łatwiejsza procedura czekać będzie także osoby, które mają zamiar wyjechać w celach kulturalnych lub poznawczo-turystycznych oraz podjąć pracę.
Wyjeżdżający do Kanady, którym zostanie wydany list polecający, otrzymają w dniu wjazdu, niezależnie od sytuacji na rynku pracy, zezwolenie na pracę wydane przez rząd Kanady. Ważne będzie przez czas ich legalnego pobytu.
Resort nauki wyjaśnia, że listy polecające będą wydawane obywatelom polskim przez Ambasadę Kanady lub kanadyjskie urzędy konsularne. Osoby zainteresowane wyjazdami do Kanady na podstawie podpisanej umowy będą same aplikowały o wyjazd. Nie wyklucza się natomiast, że jakaś organizacja pozarządowa (fundacja, stowarzyszenie) podejmie się wspomagania osób przygotowujących wnioski o wyjazd.