[b]Osoby, które pracują w więcej niż jednym państwie Unii Europejskiej, mogą uniknąć negatywnych skutków podlegania różnym systemom zabezpieczenia społecznego.[/b]
[b]Regulacje unijne (nazywane koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego) zapewniają równe traktowanie wszystkich obywateli UE[/b], gwarantują prawo do świadczeń socjalnych i do opieki lekarskiej oraz to, że osoba, która nabyła prawa do tych świadczeń, nie utraci ich, jeśli zmieni kraj zamieszkania bądź zatrudnienia.
Uprawnienia te gwarantuje rozporządzenie Rady (EWG) nr 1408/71 w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych,osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie.
[b]Czytelniczce, która pracowała legalnie w Wielkiej Brytanii, okres tam przepracowany wliczy się do emerytury wypłacanej w Polsce.[/b]
Wniosek o przyznanie emerytury należy złożyć odpowiednio do miejsca zamieszkania. Czytelniczka, która zdecydowała się na powrót do kraju, zrobi to we właściwym oddziale ZUS. Będzie też musiała przedstawić dokumenty poświadczające okresy zatrudnienia w Polsce i za granicą.