[b]Od maja 2004 roku pracuję w Wielkiej Brytanii. W 2007 r. zacząłem oszczędzać na koncie oszczędnościowym w angielskim banku. Część oszczędności powierzyłem też polskiemu bankowi w formie lokaty. Urząd Skarbowy zażądał ode mnie opłacenia podatku od dochodów z odsetek w Wielkiej Brytanii za rok 2007. Czy miał do tego podstawy prawne? Czy za rok 2008 i kolejne też muszę opłacać podatek od dochodów z odsetek z Wielkiej Brytanii w polskim Urzędzie Skarbowym? Jestem kawalerem i oprócz zameldowania nic nie łączy mnie z Polska. Czy w takim wypadku też mam składać zeznania w polskim Urzędzie Skarbowym? Czy uzyskiwanie dochodów z odsetek w Polsce zmusza mnie do złożenia zeznania rocznego ze wszystkich dochodów w polskim Urzędzie Skarbowym?[/b]
Od stycznia 2007 r. obowiązuje [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=184444]polsko - brytyjska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania[/link]. A zatem czytelnik, który nie jest już polskim rezydentem podatkowym, nie musi rozliczać się w Polsce z brytyjskich dochodów. Nie podzieli się z polskim fiskusem ani wynagrodzeniem za pracę w Wielkiej Brytanii, ani odsetkami z brytyjskiej lokaty oszczędnościowej.
Natomiast czytelnik powinien rozliczyć się w Polsce z przychodów, które tutaj uzyskał. W jego przypadku będą to przychody z lokaty w polskim banku.
Zgodnie z art. 17. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A93B0F7BE8416EE60A05608B5B5AA309?id=80474]ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.)[/link] za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się odsetki od od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą.
Jednak przepisy podatkowe należy brać pod uwagę razem z obowiązującą umową o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jak wynika z [link=http://www.rp.pl/artykul/357055.html?preview=tak][b]odpowiedzi, którą uzyskaliśmy w Ministerstwie Finansów[/b][/link] odsetki, które powstają w Polsce i są wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii, mogą być opodatkowane w Wielkiej Brytanii. Takie odsetki mogą być opodatkowane także w Polsce i zgodnie z polskim prawem. Jeżeli czytelnik ma miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii, to podatek nie może przekroczyć pięć procent kwoty brutto tych odsetek (art. 11 ust. 2 konwencji).