– Przez wiele lat mieszkałem i pracowałem za granicą. Teraz przebywam na stałe w Polsce, ale nie jestem tu zameldowany. Otrzymuję emeryturę z Niemiec za pośrednictwem polskiego banku i tam płacę podatek. Czy muszę rozliczać się również w Polsce?
– pyta czytelnik.
Opodatkowanie zagranicznych emerytur zależy od kilku czynników, m.in. od kraju wypłacającego świadczenie, zapisów umowy podatkowej z danym państwem oraz miejsca zamieszkania osoby otrzymującej wypłatę.
W pierwszej kolejności należy się zastanowić, czy emeryt ma miejsce zamieszkania w Polsce. Będzie tak, gdy posiada tu centrum interesów osobistych lub gospodarczych (np. rodzina, mieszkanie, firma) lub przebywa na terytorium RP dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. Przepisy te nie odwołują się do zameldowania, ale do miejsca pobytu. Jeśli więc czytelnik przebywa na stałe w Polsce i ma tu bliskich oraz mieszkanie, to należy uznać, że jest polskim rezydentem podatkowym.
Jeśli chodzi o sposób rozliczenia, to decydujące znaczenie mają zapisy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Niemcami. Przewiduje ona nieco inne regulacje niż obowiązujące w porozumieniach z innymi krajami. Zwykle zagraniczne emerytury należy opodatkować w kraju.