- Co roku 1 października stawka jest podwyższana – w tym roku będzie to kwota 6,31 funta. W Wielkiej Brytanii częste jest rozliczanie się z pracownikiem w systemie tygodniowym.
Pracodawca może odliczać od wynagrodzenia np. koszty wyżywienia, transportu czy odzieży roboczej, ale po odliczeniu wynagrodzenie nadal nie może być mniejsze niż płaca minimalna. Wyjątkiem jest opłata za zakwaterowanie zapewnione przez pracodawcę.
Dla osób zarabiających poniżej 34 370 funtów rocznie stawka podatku odprowadzanego od wynagrodzenia to 20 proc. Osoby zarabiające rocznie mniej niż 8104 funty nie muszą płacić podatku; stawka ta zmienia się, jeśli np. rozliczamy się z małżonkiem lub mamy powyżej 65 lat. Podatki odprowadza najczęściej pracodawca przy każdym wynagrodzeniu – stąd możliwość odebrania zwrotu podatku przy pracy sezonowej.
Ważne
Osoby zwolnione z pracy z powodu cięcia etatów mają prawo do odprawy (redundance pay). Jeśli pracowały poniżej dwóch lat u tego samego pracodawcy, muszą dostać co najmniej tydzień na znalezienie innej pracy i pożegnanie się z obecną.
Za każdy dodatkowy rok przepracowany u tego pracodawcy przysługuje dodatkowy tydzień.
Za każdy rok przepracowany u danego pracodawcy należy się odprawa w wysokości: połowy tygodniowej płacy dla pracowników poniżej 22. roku życia, pełnej tygodniowej płacy dla osób do 41. roku życia i płacy za 1,5 tygodnia dla osób powyżej 41. roku życia.
Urlop wypoczynkowy
Przy pracy na pełen etat przysługuje minimum 28 dni w roku urlopu płatnego. O zamiarze wzięcia urlopu należy powiadomić pracodawcę w terminie dwa razy dłuższym, niż ma wynieść cały urlop (np. przy tygodniowym urlopie – dwa tygodnie wcześniej). Pracodawca ma prawo odmówić, ale musi powiadomić o tym minimum tydzień przed planowanym urlopem. Pracodawca ma prawo udzielać urlopu w wyznaczonym terminie – np. pomiędzy dwoma świętami. Prawo do urlopu uzyskujemy w momencie zatrudnienia.
Urlop macierzyński
Płatny urlop macierzyński (maternity leave) trwa 52 tygodnie, z czego 26 tygodni to zwykły urlop macierzyński, a pozostały czas to dodatkowy urlop na życzenie. Minimalna długość urlopu to 2 tygodnie po urodzeniu dziecka (4 przy pracy w fabryce). Najwcześniej urlop można zacząć 11 tygodni przed planowaną datą porodu.
Jeśli kobieta w ciągu 4 tygodni przed planowaną datą porodu bierze wolne z powodu choroby związanej z ciążą, urlop zaczyna się automatycznie. Pracodawca musi być poinformowany o dacie powrotu do pracy co najmniej 8 tygodni wcześniej.
Urlop rodzicielski ojcowski
Mężczyzna, którego partnerka urodziła lub adoptowała dziecko, ma prawo do 1 lub 2 tygodni płatnego urlopu ojcowskiego. Jeśli kobieta wraca do pracy, ojciec może wykorzystać do 26 tygodni płatnego urlopu ojcowskiego. Tydzień urlopu liczy się na podstawie tygodnia pracy – jeśli np. mężczyzna pracuje tylko w poniedziałki i wtorki, jego tydzień wolny będzie trwał 2 dni.
Zasiłek chorobowy
Jeśli pracownik przez co najmniej 4 dni jest zbyt chory, by przyjść do pracy, po wizycie u lekarza będzie mu przysługiwał zasiłek chorobowy (Statutory Sick Pay).
Ważne
Zasiłek wynosi 86,70 funtów tygodniowo i może być wypłacany przez maksymalnie 28 tygodni.
Niektóre firmy mają wykupione własne ubezpieczenie chorobowe; w takim wypadku kwota zasiłku może być większa.
Mieszkanie
Ogłoszenia dotyczące wynajmu mieszkań najłatwiej znaleźć poprzez gazety codzienne i portale internetowe, również te polonijne. Agencje pośredniczące w wynajmie to dobre rozwiązanie dla osób, które mają więcej pieniędzy i konkretne wymagania. Dzielone mieszkania pracownicze czy kawalerki łatwo znaleźć na własną rękę.
Ceny wynajęcia pokoju w dzielonym mieszkaniu zaczynają się od 150 funtów miesięcznie, a ceny mieszkań – od 300 funtów. W Londynie i centrach dużych miast trzeba doliczyć zwykle 20–50 proc. ceny. Standardem jest kaucja w wysokości 1–3 miesięcznego czynszu.
Usługi medyczne
Polacy przebywający w Anglii mają prawo do pomocy medycznej w nagłych wypadkach na podstawie EKUZ. Osoby zatrudnione, pobierające zasiłek lub uczące się mają taki sam dostęp do usług medycznych, jak rodowici mieszkańcy Anglii.
W większych miastach działają prywatne przychodnie z obsługą porozumiewającą się w języku polskim.
Płace netto (miesięcznie) w najbardziej poszukiwanych zawodach:
- Pracownik wykwalifikowany w budownictwie – 1400–2000 funtów
- Pracownik na farmie – od 850 funtów
- Pracownik niewykwalifikowany w budownictwie – 1000–1300 funtów
- Elektryk – od 1100 funtów
- Kelnerka – od 900 funtów + napiwki
- Niania – 850–1600 funtów (zależy od miasta i od tego, czy niania mieszka z rodziną)
- Fryzjer – od 1000 funtów
- Kasjer w sklepie – od 1000 funtów
- Przy pracy na czarno zarobki sprzątaczki, pracownika farmy czy kelnerki zaczynają się od 500 funtów.
Uwaga!
W ogłoszeniach o pracę często podawane są stawki tygodniowe lub roczne, a nie miesięczne.