Główne kryterium przy wyborze pracy to wysokość wynagrodzenia - deklaruje niemal co drugi z młodych ludzi w tegorocznej edycji globalnego badania „Global Shapers Survey 2017", przeprowadzonego przez Światowe Forum Ekonomiczne (WEF). Sondaż, który objął w tym roku prawie 31,5 tys. młodych ludzi w wieku 18–35 lat w 186 krajach świata (niestety, bez Polski) badał, jak milenialsi postrzegają świat, pytając m.in. o ich podejście do kariery zawodowej, nowych technologii i głównych problemów społecznych.
Praca z sensem
– Młodzi ludzie zdają sobie sprawę, że są postrzegani jako leniwi, niecierpliwi i roszczeniowi, lecz nasze dane pokazują całkiem inny obraz młodego pokolenia – zwracają uwagę autorzy tegorocznego raportu, który powstał na podstawie odpowiedzi 24,8 tys. milenialsów. I pokazuje, że podobnie jak starszym pokoleniom zależy im na dobrze płatnej pracy dającej poczucie celu i pozytywnego wpływu na otoczenie.
W zamożnych krajach Europy Zachodniej to poczucie sensu jest dla młodych ludzi nawet ważniejsze niż dobre zarobki, które znalazły się na trzecim miejscu wśród kryteriów wyboru pracy. Ponad pensję stawiają też równowagę między pracą i życiem prywatnym, która na świecie jest czwartym co do ważności czynnikiem istotnym przy wyborze zatrudnienia.
Jak jednak podkreślają eksperci WEF, młode pokolenia postrzega pracę jako integralną część swojego życia, a nie jego przeciwieństwo. Stąd nacisk na poczucie sensu i osobistego spełnienia w pracy. Młodzi ludzie realnie oceniają też swoje szanse na rynku; zdają sobie sprawę (zwłaszcza ci najmłodsi), że obniża je brak doświadczenia zawodowego i duża konkurencja o dobre miejsca pracy, które często nie są ogłaszane.